מרקל וטראמפ, 2019
צילום: אי-פי

אנגלה מרקל: חסימת טראמפ בטוויטר - "בעייתית"

הרשת החברתית החליטה שלשום להשעות לצמיתות את חשבונו של טראמפ, על רקע האירועים האלימים בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר - בשל חשש להסתה לאלימות
גיא בריצמן
11 בינואר 2021
16:14

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה היום (שני) כי חסימת חשבונו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר – "בעייתית". הרשת החברתית החליטה שלשום להשעות לצמיתות את חשבונו של טראמפ, על רקע האירועים האלימים בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר - בשל חשש להסתה לאלימות.

מרקל הוסיפה: "הזכות הבסיסית לחופש דעה היא זכות יסוד בעלת חשיבות אלמנטרית. ניתן להתערב בזכות יסוד זו, אך באמצעות החוק ובמסגרת שהגדיר המחוקק, לא על פי החלטת הנהלת פלטפורמות המדיה החברתית".

בהודעה שפרסמה טוויטר נכתב כי "אחרי בחינה מדוקדקת של דברי הנשיא ברשת החברתית וההקשר סביבם, הוחלט להשעות את החשבון לצמיתות בשל הסיכון לאלימות. הבהרנו במשך שנים כי חשבונות בכירים לא יכולים להיות מעל החוקים של החברה".


הנשיא טראמפ הגיב אז להשעיה והאשים את טוויטר במזימה להשתיקו. הרשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם השעו את חשבונו של טראמפ עד השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא.

לטראמפ הייתה מערכת יחסים מתוחה עם בעלי הרשתות החברתיות לאורך כהונתו. בתקופת הבחירות האחרונה במיוחד, ציוצים רבים של טראמפ סומנו כנתונים למחלוקת או לא אמינים. דוגמה אחרת היא שבחודש יוני בשנה שעברה, טוויטר ופייסבוק הסירו סרטון ערוך שפרסם טראמפ. יממה לפני שהסרטון הוסר מהרשתות, הוא סומן על ידי טוויטר בתגית "תוכן שעבר מניפולציה". כעבור זמן מה שונתה ההודעה: "המדיה הזו הושבתה בתגובה לדיווח מבעל זכויות היוצרים". מתחילת פעילותו בטוויטר, לפני כמעט 12 שנים, פרסם טראמפ יותר 57 אלף רשומות.