נתניהו בהגעת המשלוח של פייזר לנתב"ג מבריסל, 10.01.
צילום: סיון פרג'

פרסום ראשון: עלויות החיסונים של פייזר ומודרנה נחשפות

ישראל תשלם לפייזר ומודרנה כמיליארד שקלים עבור שתי מנות חיסון לחמישה מיליון ישראלים • החל משבוע הבא יונפקו תעודות מתחסן שייתנו פטור מבידוד. טרם הוחלט אילו הטבות נוספות יכלול הדרכון הירוק, אך בכירים במשרד הבריאות כבר מעריכים: ככל שיהיו יותר מתחסנים, כך ירבו התגמולים
שאול אמסטרדמסקי ועמיחי שטיין
11 בינואר 2021
20:12
עודכן ב 20:34

ישראל תשלם לפייזר ומודרנה כמיליארד שקלים עבור שתי מנות חיסון לחמישה מיליון ישראלים. כך נחשף הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בעלות של כ-47 דולרים לאדם עבור שתי מנות חיסון. עלות הרכש מפייזר עומדת על כ-775 מיליון שקלים, וממודרנה על כ-320 מיליון שקלים.

אמש נחת בארץ משלוח חדש של פייזר ובו 700 אלף מנות חיסון. במעמד קבלת החיסונים בנתב"ג הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו כי קצב החיסונים יעלה מיידית ל-170 אלף איש ביום. עוד הבטיח ראש הממשלה: "יהיו עוד מענקים, ויהיה לנו חג פסח באמת שמח". שר הבריאות יולי אדלשטיין השתתף גם הוא בהצהרה והוסיף כי עד אמצע מארס נגיע לחמישה מיליון אזרחים שיתחסנו. "הערב נשב עם קופות החולים ונתכונן לשלב הבא במבצע החיסונים", הוסיף שר הבריאות.

בסוף השבוע נחת בארץ משלוח ראשון של חברת מודרנה ובו יותר מ-100 אלף חיסונים. בכך קיבלה ישראל את התואר - המדינה הראשונה מחוץ לארצות הברית שמקבלת את חיסוני החברה. 

החל משבוע הבא - הדרכון הירוק שיאפשר פטור מבידוד

תעודות המתחסן שיעניקו פטור מבידוד, גם בישראל וגם למי שישוב מחו"ל, יונפקו החל משבוע הבא. בימים האחרונים מקיים משרד החוץ דיונים עם מספר מדינות, על מנת לבחון אילו מהן יאפשרו כניסה ללא בידוד עבור ישראלים המחזיקים בדרכון המדובר.

היום נערך דיון ראשון אצל ראש הממשלה עם בכירי מערכת הבריאות, בשאלה מה יכלול הדרכון הירוק ולאילו מקומות יאפשר כניסה. טרם הושגו החלטות בנושא והרשימה הסופית ככל הנראה תגובש בשבוע הבא.

גורמים במשרד הבריאות מסרו לכאן חדשות כי ההחלטות על מה יכלול הדרכון ישפיעו משמעותית על אסטרטגיית היציאה. ההערכה היא שלכמות ההטבות תהיה קשר למספר המתחסנים - ככל שיהיו יותר מתחסנים, כך יהיו יותר הטבות.