צילום מסך

7,000 נדבקים ביום: מצב החירום ביפן מאיים על האולימפיאדה

מוטציה חדשה של קורונה שהתגלתה השבוע ביפן מדאיגה מאוד את היפנים, ומגבירה את החשש שהאולימפיאדה, שאמורה להתקיים בקיץ בטוקיו הבירה, לא תיערך גם השנה, אחרי שכבר נדחתה בגלל המגפה. בינתיים נערכים ביפן להרחיב את מצב החירום בטוקיו – לאזורים מרכזיים נוספים.
יואב זהבי
11 בינואר 2021
21:12

מספר המאובחנים לקורונה בטוקיו בירת יפן ממשיך לטפס, מצב החירום שהוכרז בסוף השבוע צמצם את ההתקהלויות ואת שעות הפתיחה של עסקי המזון אבל נראה שזה לא מספיק. היום (שני) הודיעה ממשלת יפן כי החלה בהכנות לקראת הרחבה של מצב החירום לאזורים נוספים במדינה – בהם ערי הענק קיוטו ואוסקה.

צפו בכתבה

בימים האחרונים מאובחנים בארץ השמש העולה יותר מ-7,000 נדבקים בקורונה מדי יום, זינוק של יותר מפי שניים מהשבוע שעבר ושיא מתחילת המגפה. עכשיו ייתכן שסכנה חדשה בפתח. רשויות הבריאות היפניות מסרו כי הזן החדש של הקורונה התגלה אצל ארבעה אזרחים ששבו מברזיל. שניים מהם סבלו מחום, כאבי ראש קלים וקשיי נשימה. נכון לעכשיו אין כל אישוש לכך שהזן החדש מדבק יותר ועמידותו לחיסונים נבדקת כעת.

בינתיים נמשכות ההכנות למשחקים האולימפיים שאמורים להיפתח בטוקיו בעוד כחצי שנה, אך סקר שפורסם במדינה אתמול מצא כי כ-80% מהיפנים סבורים כי יש לבטל את המשחקים או לדחות אותם פעם נוספת. מנגד בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה כי הוא סבור שהמשחקים ייפתחו במועד שנקבע – חודש יולי הקרוב.

בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי אמר בראיון לרשת BBC בסוף השבוע כי אינו יכול להתחייב שהמשחקים יתקיימו, אך ההערכות – גם כאן בישראל, נמשכת כרגיל. בחזרה ליפן. השלג הכבד שצובע בלבן את האזורים הצפוניים במדינה הביא לקריסה של עצים, נזק לרכוש ופקקי ענק. אבל ברקע העלייה במספר המאובחנים, הזן החדש והאיום על המשחקים האולימפיים - נראה כי מזג האוויר הוא הצרה הקטנה של היפנים.

תגובת הוועד האולימפי בישראל: "הוועד האולימפי הבינלאומי בשיתוף פעולה הדוק עם הוועדה המארגנת של משחקי טוקיו 2020 ממשיך בהכנות המאומצות לקראת משחקי טוקיו שיתקיימו בקיץ הקרוב בכל המישורים וכך גם ההכנות שלנו בישראל. ספורטאי ישראל המיועדים להשתתף במשחקים האולימפיים והצוותים המקצועיים, מקבלים את מלוא התמיכה הנדרשת להכנה המיטבית. כולנו עוקבים אחרי הגל השלישי של הקורונה הפוקד את העולם, לצד מבצעי ההתחסנות המתקדמים במדינות העולם השונות. אנו בטוחים בקיום המשחקים האולימפיים ומקבלים לכך אישור יויומי בקשר ההדוק עם ה- IOC, הוועד האולימפי הבינלאומי".