t
פוסטר הסרט "ג'נין ג'נין"

כוכבי על פסילת ג'נין ג'נין: "מסר חד וברור המהווה גיבוי ללוחמי צה"ל בעבר ובהווה"

יו"ר בל"ד ח"כ שחאדה זעם על החלטת בית המשפט לאסור את הקרנת הסרט בישראל: "לא את עותקי הסרט צריך לגנוז, אלא את הכיבוש ואת פשעיו" • שר התרבות: "ביהמ"ש התייצב לצד לוחמי צה"ל וערכי היושר והאמת"
שני נחשוני ואמוץ שפירא
12 בינואר 2021
03:11
עודכן ב 09:54

הרמטכ"ל אביב כוכבי בירך היום (שלישי) על פסילת הסרט "ג'נין ג'נין" בפסיקה של בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אתמול. כוכבי מסר כי "זהו מסר חד וברור המהווה גיבוי ללוחמי צה״ל בעבר, בהווה ובעתיד, כמו גם למשפחות השכולות. אסור שחופש הביטוי יאפשר את חופש הביזוי, ואסור שיפשיט את חיילינו מהגנה. שלחנו את החיילים להגן על מדינת ישראל, תורה של מדינת ישראל בתמורה, להגן עליהם". 

עורך דינו של מוחמד בכרי מיכאל ספרד, אמר בתגובה לפסיקה כי "האווירה ניצחה את המשפט". לדבריו, "בית המשפט נכנע לשנים של הסתה נגד בכרי ואיפשר באופן חסר תקדים תביעה שהוגשה 15 שנים לאחר צאת הסרט ושבאופן ברור התיישנה, להתנהל. פסק הדין עמוס בשגיאות משפטיות קשות. בימים הקרובים נחליט על צעדינו".

בית המשפט גם חייב את בכרי לשלם לחייל שהופיע בסרט ושתבע אותו על סך 175 אלף שקלים והוצאות משפט בסך 50 אלף שקלים. יושב ראש מפלגת בל"ד ברשימה המשותפת, חבר הכנסת אמטאנס שחאדה, הגיב בזעם להחלטה ואמר כי "לא את עותקי הסרט צריך לגנוז, אלא את הכיבוש ואת פשעיו". הוא הוסיף כי ההחלטה היא "סתימת פיות צפויה" וכי בית המשפט פסק אותה "למען הכיבוש והנרטיב של הכובש". הוא סיים בהבטחה כי "המאבק הפלסטיני נגד הכיבוש לא ייפסק - ברחוב, באומנות ומעל לכל במה".

דברים דומים אמרה חברתו לסיעה, חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן, שכיתנה את ההחלטה "כיבוש בחסות המשפט". לטענתה, "הסרט ג׳נין ג׳נין חשף את פרצופו האכזרי והפושע של הכיבוש. לא רק הממשלה מנסה להסתיר ולהשתיק זאת, אלא גם בית משפט מחוזי. מוחמד בכרי עמד ביודעין כנגד כל הסיכויים ואנחנו נמשיך לעמוד לצידו ולצד העם הפלסטיני שנאנק תחת הכיבוש והדיכוי".

מנגד, שר התרבות והספורט חילי טרופר ברך על "ההתייצבות של בית המשפט לצידם של לוחמי צה"ל ולצד ערכי היושר והאמת". לדבריו, "אין בחופש הביטוי כדי להתיר עלילות שווא והוצאת לשון הרע". גם קודמתו בתפקיד, השרה מירי רגב, הגדירה את ההחלטה "צדק היסטורי עם לוחמי צה"ל, שנלחמו תוך הקפדה על טוהר הנשק", ואת בכרי "מעליל דמים". עוד אמרה רגב: "טוב ששמנו היום סוף, למסע הדה-לגיטימציה שנעשה לצה״ל ולמדינת ישראל ושימש ככלי תעמולה של ארגוני הטרור. מקומו של הסרט בפח האשפה של ההיסטוריה".

"בכרי שקרן ומנוול שהוציא את דיבת חיילי צה"ל"

"הצדק יצא לאור", צייץ שר התקשורת לשעבר יועז הנדל. "אחרי הרבה שנים מוחמד בכרי ישלם פיצויים על סרטו השקרי. ‏שמחתי לתמוך במאבק שהתקיים בבית המשפט בשנים האחרונות. ‏כל הכבוד לעו"ד כספי ולוחמי חטיבה 5. הנחושים מנצחים. ‏ידעו מפיצי דיבת הארץ וחיילי צה"ל שיש לכך מחיר".

יושב ראש ימינה נפתלי בנט כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "מוחמד בכרי שקרן ומנוול שהוציא את דיבת חיילי צה"ל. עכשיו זה רשמי. הצדק נעשה, באיחור של שנים. חיילי צה"ל שלחמו בג'נין באותו קרב, אתם גיבורים ועם ישראל כולו גאה בכם. לנצח נזכור את 13 לוחמי צה"ל שנפלו בקרב בג'נין ב'חומת מגן'".

גם יושב ראש "תקווה חדשה" גדעון סער בירך על ההחלטה ואמר: "הובלתי עמדה זאת שהתקבלה בהחלטת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לפני מספר חודשים. תמיד נגבה את צה"ל, הצבא המוסרי ביותר בעולם, מפקדיו וחייליו".

בחודש אוקטובר האחרון קראה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ליועץ המשפטי לממשלה להורות על איסור הקרנה והפצה של הסרט. "הסרט הוא עלילת דם נגד צה"ל ולוחמיו שפעלו למופת במהלך מבצע חומת מגן באופן המוסרי ביותר באופן המוסרי ביותר, בהתאם לערכי צה"ל", קבעה הוועדה בהצעת ההחלטה שנשלחה ליועץ אביחי מנדלבליט.

הסרט יצא בשנת 2002 והוקרן בסינמטקים של תל אביב וירושלים. לאחר שהוגש למועצה לביקורת סרטים לקבלת אישור להקרנה מסחרית, אסרה המועצה על הקרנתו. בתגובה להחלטה עתר בכרי לבג"ץ בטענה שההחלטה אינה סבירה ופוגעת בחופש הביטוי והיצירה. בנובמבר 2003 ביטל בג"ץ את ההחלטה והתיר את הקרנת הסרט.

בתוך כך, בעקבות הקרנתו בסינמטקים, הגישו חמישה חיילי מילואים תביעת דיבה נגד בכרי בטענה שהסרט מוציא את דיבתם של חיילי צה"ל שלחמו בג'נין במסגרת המבצע. ביוני 2008 נדחתה התביעה בבית המשפט המחוזי. ביולי 2011 דחה בית המשפט העליון את הערעור שהוגש על ההחלטה. בפסק הדין נקבע כי אמנם הסרט גדוש בשקרים, אולם אלו לא מיוחסים לאחד החיילים התובעים אלא ל"ציבור" ולפיכך אין כי הוציא דיבתם.

ב-2017 הגיש סא"ל (במיל') ניסים מנגאג'י תביעת דיבה נגד בכרי בסך 2.6 מיליון שקלים. עורכי הדין נבות תל צור וטל שפירא שייצגו את מנג'אג'י היו בעצמם קציני מילואים במבצע "חומת מגן".