בני גנץ ויאיר לפיד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גנץ: לא משלה את עצמי שאהיה ראש ממשלה בבחירות

לאחר שקרא לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, אמר יו"ר כחול לבן בריאיון לכאן רשת ב: אני חושב שללפיד ולי יש מטרה משותפת. אפשר להגיע שוב להסכמות משותפות • ח"כ אסף זמיר: לא אתמודד לכנסת
קלמן-ליברמן
12 בינואר 2021
08:36
עודכן ב 10:10

בחירות 2021: אחרי שתקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום אמש, וקרא לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, הבוקר אמר יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב: "אני לא משלה את עצמי שאהיה ראש הממשלה בבחירות לכנסת ה-24. עניין המקום הראשון הוא לא הסיפור".

האזינו לריאיון עם בני גנץ בכאן רשת ב

גנץ התייחס בריאיון לאפשרות של חיבור עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "אני חושב שיש לנו מטרה משותפת. במקרה של לפיד ושלי יש גם הרבה עולמות תוכן משותפים לגבי הדברים שהיינו רוצים להשיג. המקום היחידי שהיינו חלוקים בו זה אם להיכנס לממשלת האחדות. אני מאמין שאפשר להגיע שוב להסכמות משותפות.

"אני מתכוון לשבת עם כל מי שייעתר לעניין ולראות מה המנגנונים שיאפשרו לסכם ריצה משותפת בכנסת כדי למנוע אובדן קולות, וכדי שיהיה אפשר בסופו של דבר להחליף את נתניהו. יש תחומי הסכמה ואי הסכמה אחרים שצריך לברר, ואת זה עושים בתוך החדר".

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול אמר גנץ: "לפיד, חולדאי, בוגי, שלח, ליברמן, הורוביץ, שמולי, זליכה - כל אלה שבאמת לא יישבו עם נתניהו - בואו כבר מחר ניכנס לחדר ונמצא פתרונות". הוא הוסיף כי הוא מוכן להקריב הרבה לשם כך: "אם האגו יילך, ביבי יילך". גנץ הודה כי טעה שלחץ את ידו של ראש הממשלה נתניהו. "הוא רימה אותי, הוא רימה אתכם, הוא רימה פעם אחת יותר מידי".

קודם לריאיון של גנץ, תקף אותו יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וקרא לו לפרוש מהחיים הפוליטיים. "הדבר הכי טוב שגנץ יכול לעשות הוא להודיע שהוא לא מתמודד לכנסת הבאה", אמר ליברמן בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם אביגדור ליברמן בכאן רשת ב

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף: "הוא תרם להרס המערכת הפוליטית והוא חייב לקחת אחריות ולשלם את המחיר. לגבי איחודים – זה לא רלוונטי כרגע. אנחנו לא מפלגת שמאל או מרכז, אנחנו מפלגת ימין".

כמו כן, ח"כ אסף זמיר, השר וחבר בכחול לבן לשעבר, הודיע היום כי לא יתמודד לכנסת ה-24. בריאיון לקלמן-ליברמן אמר זמיר: "אני לא אתמודד בבחירות האלה באף מסגרת, באתי להכריז הכרזה הפוכה מהקמת מפלגה. יש יותר מדי שחקנים על מגרש קטן מאוד".

האזינו לריאיון עם אסף זמיר בכאן רשת ב

על האפשרות שיתמודד לראשות עיריית תל אביב אמר זמיר: "אם יהיו בחירות בעיר אצטרך לקבל החלטה אישית ומשפחתית ולהבין אם אני נכנס לזה. אני שוקל כי אני ריאלי. להגיד שאפסול את זה על הסף זה דבר לא אחראי".

זמיר הוסיף בנושא החיבורים בגוש המרכז-שמאל: "יש לנו מעט מאוד זמן לארגן את גוש המרכז-שמאל בצורה כזו שלא ילכו לאיבוד קולות. החזון שלי הוא מפלגת מרכז בראשות לפיד ומפלגה בשמאל-מרכז בראשות חולדאי. ההבדלים הם מינוריים נוכח האתגרים שעומדים בפני המחנה הזה".

בתגובה לקריאתו של גנץ אמר יו"ר המפלגה הכלכלית פרופסור ירון זליכה כי הוא מסרב להגיע לפגישה עמו בנושא חיבורים אפשריים. "הכלכלה במשבר עמוק, ופוליטיקאים מתרוצצים כעכברים אחוזי אמוק למצוא סידור עבודה לכנסת הבאה", תקף. "אני לא מחפש סידור עבודה, בוודאי לא לצד מי שהיו שותפים מלאים להפקרת מעמד הביניים והעצמאיים בעוד הם נהנים משכר מלא ובטוח. במקום לדרוש מאנשים ישרים לאפסן את האגו, טוב יעשה גנץ אם יאפסן את מפלגתו, וייתן לאחרים להוביל את המדינה, ובעיקר את כלכלתה מכאן".

בליכוד מעדיפים שימינה תתפצל

בכירים בליכוד אומרים בשיחות סגורות שהם מעדיפים פיצול במפלגת ימינה, ומעוניינים שבצלאל סמוטריץ ונפתלי בנט ירוצו בנפרד בבחירות הקרובות ולא כמפלגה אחת. הסיבה לכך כפולה - כדי להבטיח שלפחות מפלגתו של סמוטריץ' תצטרף לגוש הליכוד-חרדים, וכי בליכוד מאמינים שמפלגתו של בנט, ללא סמוטריץ', יכולה למשוך קולות ממפלגתו של גדעון סער וגם ממפלגות מרכז-שמאל. גורמים בליכוד אף מנסים להסביר זאת בימים האחרונים לגורמים בימינה, ומנסים לשכנע אותם להמשיך לרוץ בנפרד.

אמש הודיעה מפלגת ימינה כי בצלאל סמוטריץ' בחר לפצל את הימין. בסביבתו של בנט אמרו שמבחינתם "הסיפור נגמר", גם אם מדובר בטריק של סמוטריץ' לצורכי משא ומתן.