בית חולים וולפסון
צילום: אבי דרור, ויקיפדיה CC BY-SA 3.0

המכון לרפואה משפטית יצמצם את היקף בדיקת נפגעות התקיפה המינית בביה"ח וולפסון

למשרד הבריאות הגיעו שורה של תלונות על ההתנהלות בחדר האקוטי לטיפול חירום בוולפסון, שפגעה באיסוף הראיות הפיזיות במקרים של תלונות על תקיפות מיניות, והמשרד החליט להכשיר צוותים מיוחדים. מביה"ח נמסר בתגובה: "התחלנו בהכשרות צוותים נוספים ללקיחת ערכות אונס, כדי להפוך את התהליך לרגיש ומכיל אף יותר"
ורד פלמן
12 בינואר 2021
12:00

רופאי המכון לרפואה משפטית מצמצמים את היקף הבדיקות של נפגעות תקיפה מינית בחדר האקוטי לטיפול חירום בבית החולים וולפסון, בעקבות שורה של תלונות שהגיעו למשרד הבריאות על ההתנהלות של צוות החדר. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

לכאן חדשות נודע כי במשרד הבריאות החליטו להכשיר צוותים מיוחדים בבית החולים, כדי שהם יבדקו את הנפגעות וידגמו את הראיות הדרושות ל"ערכות האונס", המשמשות לאיסוף ראיות פיזיות במקרה של תלונה על פגיעה מינית. ד"ר בועז לב, נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, כתב במענה לאחת התלונות שהוגשה למשרד כי "המצב הקיים, שבו נפגעות לעיתים לא נבדקות אחרי אירועי אונס, הביאו לתובנה כי מצב הדברים הקיים חייב להשתנות".

רותם, אחת מהנפגעות שהגישו את התלונה, אמרה בריאיון לכאן רשת ב כי לא נאמר לה מדוע רופא משפטי שהמתינה לו במשך שבע שעות לבדיקה לא הגיע, וכי התיק בחשד לאונס נסגר בפרקליטות ככל הנראה בגלל שלא נלקחו ממנה הראיות הפורנזיות. יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית אמרה: "הגירושין של המכון לרפואה משפטית מוולפסון הם בעלי משמעות כבדת משקל, שכן הרופא המשפטי הוא שאמור להעיד בבית המשפט. במהלך השנתיים האחרונות חלה הידרדרות קשה בהתנהלות בחדר 4 בוולפסון".

מבית החולים וולפסון נמסר בתגובה: "מחלקת הנשים בוולפסון היא זו שיזמה והקימה את המרכז האקוטי הראשון מסוגו לנפגעות תקיפה מינית בישראל, ובעקבות הצלחת הפרויקט הוקמו בהנחייתנו ועל פי המודל שלנו מרכזים נוספים. המרכז מאפשר לנפגעת לקבל את מלוא המענה הנדרש במקום אחד, ואנו עושים הכול על מנת שהתהליך של הנפגעות יהיה מכיל ורגיש עד כמה שניתן. כמו כן, לאחרונה נפגשנו עם מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית וגיבשנו תוכנית שנתית.

"זאת ועוד - התחלנו בהכשרות צוותים נוספים ללקיחת ערכות אונס ותיאמנו מול המשטרה, על מנת להפוך את התהליך לרגיש ומכיל אף יותר. מפאת רצון לשמור על פרטיות הפונות והפונים לא נתייחס כאן למקרים פרטניים".