שלדון אדלסון

לאחר מותו: לא ניתן להגיש את עדות אדלסון בלי הסכמת הנאשמים

נתניהו וארנון מוזס צריכים להסכים להגשת העדות. מכיוון שהתיק 2000 עוסק באישום בגין ניסיון פגיעה בהפצה של "ישראל היום" – עדותם של בני הזוג אדלסון חשובה
תמר אלמוג
12 בינואר 2021
20:32

איש העסקים שלדון אדלסון, שהלך היום (שלישי) לעולמו, הוא עד תביעה בתיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) ולמותו יש השלכות משפטיות. בחדשות הערב פורסם הערב כי לא ניתן להשתמש בעדותו של אדלסון בלי הסכמה של הנאשמים - ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס. 

החוק קובע כי אם רוצים להגיש עדות מהמשטרה של עד שנפטר - יש להוכיח שיש קשר בין מותו לבין העדות. זה איננו המקרה, ולכן החלופה היא רק הסכמת הנאשמים. עדות אדלסון היא חשובה, אך לא נתפסת משמעותית במיוחד בתיק הזה שיש בו הקלטות ועדויות נוספות - כולל של רעייתו של איש העסקים, ד"ר מרים אדלסון.

תיק 2000 עוסק במערכת היחסים בין נתניהו למוזס. על פי החשד, הציע מוזס לנתניהו שינוי ניכר לטובה באופן הסיקור שלו ושל בני משפחתו בכלי התקשורת שבשליטתו, ולשינוי לרעה באופן הסיקור של יריביו הפוליטיים, בתמורה לכך שנתניהו ינצל את השפעתו לקדם חקיקה שתטיל מגבלות על "ישראל היום" - ותביא להטבות כלכליות משמעותיות למוזס ולעסקיו.

בנובמבר 2019 הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי החליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו בעבירת מרמה והפרת אמונים ונגד מוזס בגין ניסיון למתן שוחד. במאי 2020 החל משפטם.