בנייה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: אושרו לבנייה 530 דירות מעבר לקו הירוק באזור ירושלים

בשכונת גילה אושרו להפקדה 400 יחידות וברמת שלמה 130 • המהלך מגיע לפני השבעתו לנשיאות של ביידן, שבעבר היה לו תפקיד משמעותי בהקפאת הבנייה בבירה
סולימאן מסוודה
13 בינואר 2021
03:17

אושרו לבנייה 530 יחידות דיור מעבר לקו הירוק באזור ירושלים, כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בכאן חדשות. בשכונת גילה אושרו להפקדה 400 יחידות וברמת שלמה 130. המהלך מגיע לפני השבעתו של נשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן, שבעבר היה לו תפקיד משמעותי בהקפאת הבנייה בירושלים.

בשנת 2010 קודמה בעיר בנייה בזמן שביידן, אז סגנו של הנשיא לשעבר אובמה, ביקר בישראל. המהלך גרם למשבר בין ממשל אובמה לזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשבר הוביל להקפאת הבנייה. בוועדה המחוזית דרשו מהעירייה לא לאשר ולא לדון בתוכנית הרגישה. אך בשל לחצים פוליטיים, הוועדה תתכנס ביום חמישי והיא צפויה לאשר את התוכנית.

מארגון עיר עמים נמסר בתגובה: "2021 ממשיכה את המגמה של השנה שחלפה: היקפי בניה עצומים ליהודים בלבד בירושלים. את התוכניות בשכונות הפלסטיניות המדינה מסרבת לאשר וכך נוצרת במזרח ירושלים מצוקת דיור קשה".

אתמול פורסם בכאן חדשות כי ועדה מיוחדת תתכנס היום כדי לאשר את מבנה הקבע של השגרירות האמריקנית בירושלים. לשכת ראש הממשלה דחפה לכך שיובאו באופן חריג שתי תוכניות לאישור - הקמת מתחמי שגרירות במתחם אלנבי וגם בשכונת ארנונה בעיר. מקור המעורה בפרטי התוכנית אמר לכאן חדשות כי ההחלטה התקבלה משום שהאמריקנים טרם החליטו איפה יהיה המבנה.

שלשום פורסם כי ישראל צפויה לאשר בשבוע הבא 850 יחידות דיור בהתנחלויות. כ-500 יחידות דיור יאושרו באיתמר, בבית אל, בשבי שומרון, באורנית ובגבעת זאב. כ-250 יחידות יאושרו באופן לא סופי במאחז נופי נחמיה. ראש הממשלה נתניהו אישר את הפרטים. גנץ מקדם גם תוכניות בנייה פלסטיניות. מדובר במאות יחידות דיור בוולג'ה ובחיזמה.

ביישוב טל מנשה, מקום מגוריה של אסתר הורגן שנרצחה בפיגוע בחודש שעבר, תקודם הקמתן של 100 יחידות דיור, אך גם הן לא יאושרו סופית. שר הביטחון גנץ הנחה לכנס בשבוע הבא את הגוף שמאשר בנייה בשטחים - מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי.