ארכיון
צילום: גילי יערי, פלאש 90

בשיא המשבר: שוק הנדל"ן עולה, העצמאים מוכרים נכסים

שיא של 20 שנה בהיקף עסקאות מכירת הדירות בחודש נובמבר
דנה ירקצי
13 בינואר 2021
12:35

למרות משבר הקורונה, חודש נובמבר האחרון היה החודש בו סיכום סך העסקאות לרכישת דירות היה הגבוה ביותר מזה עשרים שנים, מאז שנת 2009. כך עולה מסקירת נדל"ן שערכה אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר לחודש נומבר 2020. עיקר מוכרי הדירות - עצמאים ובעלי חברות. 

בחודש נובמבר נרכשו 11.1 אלף דירות כולל דירות בסבסוד ממשלתי. מדובר בגידול של 15% בהשוואה לנובמבר אשתקד וגידול חד יותר של 45% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי המכירות בסבסוד ממשלתי הסתכם מספר העסקאות בחודש נובמבר ב-10.2 אלף דירות – גידול של 25% בהשוואה לנובמבר אשתקד וגידול של 52% בהשוואה לאוקטובר האחרון.

עד חודש נובמבר השוק שמר על רמת פעילות נמוכה, בשל חשש של הרוכשים ממצבם הכלכלי האישי וקשיים שהערימו הבנקים במשבר הקורונה על פעילות הענף. בתהליך מדורג חזרו המשקיעים לשוק, גם בעקבות הורדת מס הרכישה ל-5% על קנייה של דירה שנייה.

מי שהובילו את הגידול בעסקאות בחודש זה היו דווקא המשקיעים ולא הפרטיים. סך הדירות שנרכשו על ידי סקטור זה עומד על 2,100 דירות. מדובר ברמה הגבוהה ביותר של רכישות אלו מאז אפריל 2016. בהשוואה לנובמבר אשתקד מדובר בגידול של 75%. משקל המשקיעים בסך העסקאות עמד על 19%, אף כי שיעור זה עדיין נמוך משמעותית בהשוואה לתקופה לפני העלאת המס ביוני 2015.

בפילוח תעסוקתי של המשקיעים שמכרו את דירתם נמצא כי מאז פרוץ משבר הקורונה גבוה משמעותית משקל העצמאים ובעלי החברות בקרב מוכרים אלו, בהשוואה לשיעורם בקרב רוכשי דירות להשקעה. בפריפריה הצפונית בולט גידול חד במכירות המשקיעים בכלל, בפרט אלו שהם עצמאים ובעלי חברות.

בתגובה לנתונים אמרו בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ: "במדינות ישראל קיים מחסור ענק בדירות והוא הולך ומחריף בשנה האחרונה לאור השפעות הקורונה. לממשלת ישראל אין כל תוכנית מסודרת כוללת להגדלת ההיצע בשוק הדיור, ולצד כשלים כמו התארכות הליכי תכנון ובנייה וסיכול פרויקטי התחדשות עירונית, הוסיפה הקורונה לחסמי הבנייה גם מחסור שיא בעובדים פלשתינים וזרים. זאת בעוד שבתקופת הקורונה ראינו חודשים ארוכים של פעילות דלה בשוק שיצרה מאסה גדולה של ביקושים כבושים וכעת רבים שחיכו לראות לאן נושבת הרוח נוכחו לדעת ששוק הדירות חוזר לפעילות ומיהרו לבצע את העסקה שדחו. לצערנו, הביקוש הגדול לדירות שפוגש מחסור זה ימנע שמירה על יציבות החשובה כל כך למשק כולו, ויגרום להמשך עליות מחירי הדיור".