דוחא בירת קטר
צילום: אי-פי

דוח של משרד המודיעין: יחסים עם קטר יוכלו לאפשר לישראל להתקרב למחנה האחים המוסלמים

מסמך פנימי שהופץ למל"ל מסמן את קטר כמי שיכולה לסייע לישראל לבנות קשרים עם מדינות המזוהות עם התנועה האסלאמית "באופן שאינו שם את כל יהבה של ישראל על צד אחד באזור"
רועי קייס
13 בינואר 2021
13:51

בישראל מאותתים על רצון לנרמל את היחסים עם קטר כדי להתקרב למחנה שמזוהה עם האחים המוסלמים באזור. כך עולה ממסמך פנימי של אגף המחקר במשרד המודיעין שהופץ למל"ל ולגופים אחרים, ודווח עליו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

במסמך נאמר כי "חשיבותה של קטר עבור ישראל היא ביכולת לבנות רשת קשרים משוכללת יותר, שכוללת את גם מי שמזוהה עם תמיכה במחנה האחים המוסלמים במרחב הערבי, באופן שאינו שם את כל יהבה של ישראל על צד אחד באזור.

"יחסים עם קטר עשויים להיות גורם מייצב מול רצועת עזה ולסייע בגישור על מתיחויות קיימות עם טורקיה". במסמך דובר על פוטנציאל שיתופי פעולה נוספים עם קטר - רכש ביטחוני, אנרגיה, השקעות כלכליות, מזון, חקלאות, תיירות, תעופה וספורט.

בשבוע שעבר נחתם הסכם פיוס בין קטר לבין סעודיה, האמירויות, בחריין ומצרים. ההסכם חידש את היחסים שנותקו עם קטר לפני שלוש וחצי שנים במחאה על תמיכתה בטרור והתערבותה בעניינים הפנימיים של אותן מדינות. במסמך נכתב כי הפיוס במפרץ מציף מחדש את הפוטנציאל לחידוש השיח המדיני והכלכלי בין קטר לבין ישראל בייחוד לאור הקשרים שנרקמים בין ישראל למדינות האלה.