נתניהו
צילום: פלאש 90

עידן חדש ביחסי יהודים וערבים בישראל - במקרה לפני הבחירות

נתניהו אמר בנצרת שהוא רוצה לראות ערבים רוקדים ברחובות עם יהודים, אבל אולי בעצם התכוון להרדים אותם לפני ההליכה לקלפי. וגם: ציוני חם וגדול או פשוט איל הימורים? לא היה אמצע בהספדים לאדלסון | הזווית - חדשות מנקודת מבט אחרת
הזווית
14 בינואר 2021
22:04

עידן חדש החל ביחסי יהודים וערבים בישראל, ורק במקרה 3 חודשים לפני הבחירות | רן בנימיני

עידן חדש החל אתמול ביחסי יהודים וערבים בישראל. כנראה שרק במקרה זה קורה שלושה חודשים לפני הבחירות, אבל העיקר שזה קורה. ראש הממשלה נתניהו, במסגרת מסע החיזור המאסיבי אחרי קולות במגזר הערבי, ביקר בעיר נצרת ואמר בין היתר: "אם יהודים וערבים יכולים לרקוד יחד ברחובות דובאי, הם יכולים לרקוד יחד גם במדינת ישראל".

גם אם לא לגמרי ברור אם ראש הממשלה רוצה להרקיד את המגזר הערבי לפני הבחירות או אולי דווקא להרדים אותו, צריך להכניס כוכבית של הסתייגות. כי כנראה שערבים יכולים לרקוד בכיף רק אם הם מצביעים למפלגה הנכונה.

הרי ראש הממשלה הוסיף אתמול עוד משהו: כשאמרתי לפני שש שנים ששלטון הימין בסכנה כי המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפיות לא התכוונתי להזהיר מפני עצם ההצבעה על ערביי ישראל, אלא להתריע נגד הצבעה לרשימה המשותפת. ואת זה אומר נתניהו בביקור בעיר שהצביעה בבחירות האחרונות ברוב מוחץ של 96% לרשימה המשותפת.

ציוני נדבן או איל הימורים? לא היה אמצע בהספדים על שלדון אדלסון | דקלוינסון

בין ההספדים שנשאו על שלדון אדלסון, שהלך השבוע לעולמו, היו כאלה שתיארו אותו כציוני חם ונדבן, מצד שני אמרו עליו שהוא היה איל הימורים וזנות, מקים העיתון שהשחית את התקשורת הישראלית - ירון דקל שם לב שלא היה אמצע בהספדים.

אדלסון תואר כנדבן וציוני, ונערכו השוואות בינו לבין מונטיפיורי. מדינת ישראל קיימת כבר 72 שנה, בכך התממשה המטרה של התנועה הציונית - להקים מדינה מתפקדת ובת קיימא במולדת ההיסטורית של העם היהודי. חיים לוינסון סבור שאי אפשר להשוות את התרומות של אדלסון לאלו של מונטיפיורי ורוטשילד כי הם נתנו את הכסף שהקים את התנועה הציונית בתחילת דרכה.

יש אנשים שהם אינם יהודים ותרומתם למפעל הציוני מתבטאת בזה שהם תומכים בו. יהודי שיושב בגולה ויש לו את האמצעים לעלות לישראל והוא לא עושה את זה נחשב ציוני? ציוני הוא אדם חובב ציון במקרה הטוב. המטרה של הציונות היא להקים מדינה בישראל, היא לא לשבת בווגאס ולשלוח צ'קים. רק בתרבות הפוליטית הרקובה שהתפתחה במדינת ישראל אתה יכול להיות לא-ציוני כשאתה גר במדינת ישראל, כמו שמאשימים חלק מהחברים בשמאל, אבל מי שגר בווגאס כן יחשב ציוני.

עדיף שבמקום לתת 100 מיליון דולר לבית חולים, ייתנו 100 מיליון דולר לקרן השקעות כי במדינת ישראל לא רוצים נדבנות אלא עסקים בני-קיימא. רוצים מדינה מתפתחת ומשגשגת שלא מתרפסת בפני אנשים.