-

דיווח: איראן הקימה בסיס "מל"טים מתאבדים" בתימן

על פי הדיווח, הטווח שלהם הוא כ-2,000 ק"מ והם מסוגלים להגיע גם לישראל. בימים האחרונים דווח על היערכות ישראלית בדרום הכוללת פריסת מערכות הגנה אווירית
עמיחי שטיין, גילי כהן ומתי ברנהרט
14 בינואר 2021
09:32

השבועון האמריקני "ניוזוויק" דיווח הבוקר (חמישי) כי איראן שלחה מל"טי לחימה לבעלי בריתם המורדים החות'ים בתימן. תמונות לוויין מצביעות על הימצאותם של כלי טיס איראניים מסוג שאהד 129, המכונים גם "מלט"י התאבדות". הדיווח מגיע על רקע המתיחות באזור ים סוף, כאשר ביום אתמול הודיעו באיראן כי ישלחו ספינות מלחמה לסיור באזור.

תמונות לוויין של מל"ט בתימן 

על פי מומחה שהתראיין לכתבה, למל"טים טווח של כ-2,000 ק"מ והם יכולים "לפגוע במטרות ישראליות, סעודיות או אמריקניות ולאפשר לאיראנים מרחב תימרון והכחשה". בלילה שבין שלישי לרביעי דיווחו בסוריה על תקיפה והאשימו את ישראל. על פי דיווח של המרכז הסורי לזכויות אדם, לפחות 57 בני אדם נהרגו בתקיפה.

בחדשות הערב דווח אמש כי התקיפה הזו הייתה חריגה בכמה מובנים. היא התקיימה במרחק רב מישראל - 500 קילומרים מהגבול, כללה 18 מטרות והייתה בשטח אורבני. נראה שישראל מנצלת את החשש האיראני מהנשיא היוצא דונלד טראמפ כדי לבצע תקיפות רבות בתקופה האחרונה. 

בתחילת ינואר פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי צה"ל נערך לאפשרות של התחממות בגזרה האיראנית, כשההערכה היא שאיראן תנסה לפגוע בישראל ממדינה במעגל השני - עיראק או תימן. בצה"ל נערכו בסוף דצמבר משחקי מלחמה, הערכות מצב ודיונים לגבי האפשרות שאיראן תפעיל את אותן המדינות באמצעי לחימה שונים - טילים, מטוסים ללא טיס ואמצעים אחרים המופעלים מרחוק.

בצה"ל סבורים שהאיראנים נערכים לפעולה של מיליציות פרו-איראניות בעיראק או המורדים החות'ים בתימן עשויים לבצע משטחם פעולות נגד ישראל. בריאיון לעיתון סעודי, אמר דובר צה"ל הדי זילברמן כי "מתרחשים דברים במעגל השני", כשהוא מתכוון לתימן ועיראק. בישראל נערכים לאפשרות זו ואף לסיכולה.