יאסר ערפאת - אויבים

אויבים | יאסר ערפאת - פרופיל

מדי שבוע נחשוף פרופיל מקיף על מנהיג ערבי שעומד במוקד הסדרה "אויבים". והפעם: האיש בעל אלף הנשמות והמנהיג שהוביל את עמו אל דרך הטרור
מערכת כאן
18 בינואר 2021
10:09
שם: יאסר ערפאת
תפקיד: יו"ר אשף
תאריך לידה: 24.8.1929 בקהיר, מצרים
תאריך פטירה: 11.11.2004 בקלמאר, צרפת

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאתגמאל עבד אל נאצרחאפז אל אסדאנואר סאדאתרוחאללה ח'ומייני

מקום הולדתו של יאסר ערפאת נחשב לסוגיה שנויה במחלוקת לאורך כל חייו של "הראיס", אולם מסמכים רשמיים מאמתים את הגרסה לפיה הוא נולד בקהיר תחת מוחמד עבד א-רחמאן א-ראוף אל-קודווה אל-חוסייני. ערפאת הוא הילד השישי מתוך 7 ילדים במשפחה פלסטינית מכובדת ובעלת קשרי משפחה למופתי חאג' אמין אל חוסייני, שהוביל את התנועה הפלסטינית בשנות ה-40'. אמו של ערפאת מתה כשהיה ילד, ואביו הזניח אותו אחרי שנישא מחדש. כבר בנערותו התחבר ערפאת לגולים הפלסטינים בקהיר וראה בהם משפחה.

בשלב מוקדם בחייו החל לפתח אובססיה למאבק הפלסטיני שתלווה אותו עד יומו האחרון - ובמקום להתנחם בחיי הנוחות שסיפקה משפחתו, הקדיש את מרצו לסוגיית המאבק. בגיל 17 החל ללמוד הנדסה באוניברסיטה בקהיר, ובחלוף השנים אימץ לעצמו את שמו הפרטי "יאסר" ואת הכינוי "אבו עמאר", על שם עמאר אבן יאסר, אחד מבני לווייתו של מוחמד - מייסד האסלאם.

בתחילת שנות ה-50 נוצרה היכרות בין ערפאת ובין בין חליל אל-וזיר (אבו ג'יהאד) – והשניים הפכו לשותפים. שותפות זו תסתיים רק ב-16 באפריל 1988 אז נערך מבצע "הצגת תכלית" במהלכו חוסל אבו ג'יאהד על ידי לוחמי סיירת מטכ"ל ומוסד במיטתו בביתו שבתוניס. אבו ג'יהאד וערפאת ופעלו במהלך שנות ה-50 ליצור ולחזק עוד תאים של פלסטינים שיצאו לפעולות חבלה בישראל. בתקופה זו, המודיעין הישראלי כמעט ולא שם לב לתאים אלו. אחרי מספר של שנים במהלכן התגלגלו מארץ ערבית אחת לאחרת, התמקמו ערפאת ואבו ג'יהאד בכווית. ב-10 באוקטובר 1959 התקיים ממקום מושבם החדש המפגש הראשון של מה שיהפוך בחלוף השנים לתנועת הפת"ח.

מתוך "אויבים"

ערפאת ואבו ג'יהאד המשיכו לתחזק את הקשרים שלהם עם אגודות סטודנטים באירופה, ובעיקר במערב ומזרח גרמניה. באותה תקופה המוסד זיהה את הסכנה והחדיר מרגלים לתוך התאים הפלסטינים - בעיקר בגרמניה. ב-1 בינואר 1965 הוציא הפת"ח את פעולת הטרור הראשונה שלו בניסיון לפוצץ בית משאבות של המוביל הארצי. החוליה הצליחה להניח מטען נפץ, אך הוא לא התפוצץ. על אף הכישלון, פעולה זו נראתה בעיני ערביי העולם והערבים הפלסטינים בפרט כאירוע מכונן, קרנה של התנועה עלתה ועל כן נקבע תאריך זה כיום הקמתה הרשמית של תנועת הפת"ח.

בסוף שנות ה-60' ערפאת החל לייצר טרור הולך וגובר נגד ישראל,  בכל שנה שערפאת עמד על רגליו, הפיגועים הלכו והחריפו. מאותה נקודה הוחלט בישראל כי יש לחסל את האיש שבמשך 5 עשורים יעסיק את מערכת הביטחון. בהנהגה הישראלית הלכה והתגבשה המסקנה שהנהגת אש"ף וערפאת בראשה הם יעד מספר אחד לחיסול. עשרה ימים לאחר תום מלחמת ששת הימים הודיעו ערפאת ואבו ג'יהאד כי ימשיכו בפעולות נגד ישראל משטחי הגדה המערבית שזה עתה נכבשה. בהרבה מובנים, מלחמת ששת הימים היא זו ש"יצרה" את דמותו של ערפאת. עם תום המלחמה, הבעיה של הפלסטינים התחדדה אף יותר והם מצדם הבינו שאף מדינת ערב לא תצליח לסייע להם - ושגורלם למעשה בידם.

מדוע יאסר ערפאת גידל חולדות בביתו? מתוך "אויבים" >>

ב-21 במרץ 1968 נכנע ראש הממשלה לוי אשכול ללחצים מצד הדרגים הביטחוניים ואישר פעולה נגד מפקדת פת"ח בכפר כראמה. הפעולה נחשבה לכישלון וגבתה את חייהם של 33 לוחמי צה"ל. כשלון פעולת כראמה הביאה לשתי תוצאות רצויות מבחינת ערפאת – מספר ההרוגים הרב מהצד הישראלי והכותרות שיצרה הפעולה ברחבי העולם הביאה פלסטינים רבים להתגייס לשורות הפת"ח מחד, וגרמה לישראל לנהוג בזהירות יתרה בכל הקשור לפשיטות על אדמת ירדן מאידך.

ב־3 בפברואר 1969 נבחר ערפאת ליושב ראש הוועד הפועל של "הארגון לשחרור פלסטן" -  אש"ף, ובכך הפך למעשה לראש אש"ף, תפקיד שבו החזיק עד ליומו האחרון. בחירתו, וההשתלטות על ארגוני ההתנגדות המזוינת בראשות ערפאת, השרישה באש"ף את אידאולוגית "המאבק המזוין בישראל",

בשנות ה-70 ערפאת הקים בירדן בסיסי טרור והוציא מאות פיגועי טרור נגד ישראל ועמד מאחורי "ארגון ספטמבר" השחור שביצע פיגועים נגד ישראלים בחו"ל, כשהמפורסם שבהם הוא טבח הספורטאים במינכן. זו היתה עליית שלב נוספת, שבה הטרור נגד ישראל הפך לבינלאומי. המודיעין הישראלי הבין שערפאת, שתחילה היה מטרד מקומי, הופך בהדרגה לטרוריסט עולמי.

אחרי שגורש מירדן בעקבות אירועי "ספטמבר השחור" ב-1970, מתמקמים ערפאת ואש"ף בלבנון ומוציאים מתוכה פיגועים רבים נגד ישראל, הכוללים גם ירי קטיושות. הפיגועים הגוברים הובילו בסופו של דבר את ישראל לצאת למבצע "שלום הגליל", במטרה לסלק את הנהגת אש"ף ומחבליו מלבנון ובמטרה לחסל את ערפאת, שהצליח לחמוק מניסיונות רבים לפגוע בו וידע להסתתר היטב.

מתוך "אויבים"

בעקבות גירושו מלבנון בשנת 1982, מקים ערפאת את מפקדת אש"ף בתוניס. גם משם הוא פועל להוציא פיגועים נגד ישראל שבתגובה מפציצה את המפקדות שלו בתוניס ומחסלת את מספר 2 באש"ף - אבו ג'יהאד, במבצע "תצוגת תכלית" של סיירת מטכ"ל. ב-1988 מכריז ערפאת על הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. ב-1989 נישא ערפאת לסוהא, בת למשפחה פלסטינית נוצרית.

בשנות ה-90' החלו מגעים בין ישראל לאש"ף ששיאם היו הסכמי אוסלו. במסגרת הסכמים אלו חזר ערפאת לגדה המערבית והוקמה הרשות הפלסטינית, בה עמד בראשה. ערפאת זכה ביחד עם יצחק רבין ושמעון פרס בפרס נובל לשלום, אבל בפועל הטרור לא פסק וערפאת לא פעל בנחרצות כדי למגרו. בשנת 2000 פרצה האינתיפאדה השנייה לאחר כשלון השיחות בקמפ דיוויד עם ראש ממשלת ישראל אהוד ברק, ועלייתו של אריק שרון להר הבית. ערפאת, שספק גינה וספק עמד מאחורי הפיגועים הקשים, מצא את עצמו במצור במוקעטה ברמאללה. בשנת 2004 מצבו הבריאותי הלך והידרדר ובאותה שנה נפטר בפריז. עד היום ישנם הטוענים כי ישראל עומדת מאחורי מותו ומנגד ישראל מכחישה בתוקף שהיא אחראית לכך.

בחזרה לעמוד הראשי >>

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאת | גמאל עבד אל נאצר חאפז אל אסדאנואר סאדאתרוחאללה ח'ומייני