חיסונים
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מבצע החיסונים מתרחב: בני 45 ומעלה יוכלו להתחסן משבוע הבא

נבחנת הרחבת הבידוד במלונית לבאים ממדינות נוספות בדרום אמריקה • יום רביעי ברציפות: יותר מ-9,000 נדבקים חדשים אובחנו אתמול
נוב ראובני ועמיחי שטיין
15 בינואר 2021
07:57
עודכן ב 13:41

משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי מתחילת השבוע הבא יוכלו בני 45 ומעלה לקבוע תור לחיסון בקופות החולים. ההחלטה התקבלה בדרישת קופות החולים בעקבות עשרות אלפי תורים פנויים, עליהם דווח אתמול בחדשות הערב בכאן 11. 


בתוך כך, בישראל בוחנים את האפשרות להרחיב את חובת הבידוד במלונית גם למדינות נוספות בדרום אמריקה, זאת בעקבות גילוי הזן החדש של נגיף הקורונה בברזיל. במשרד הבריאות עוקבים אחר המידע על המוטציות ואם יתקבל מידע על התפשטות הווריאנט למדינות נוספות בדרום אמריקה. ביממה האחרונה החליטו כמה מדינות, בהם בריטניה, על איסור כניסה לכל הבאים ממדינות ביבשת.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 9,172 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 7.6% מתוך יותר מ-123 אלף בדיקות. 1,097 מהחולים מאושפזים במצב קשה, מהם 263 מונשמים. בתוך כך, המשטרה תגביר החל מהיום ולמשך כל סוף השבוע את אכיפת הסגר. עקב כך יוצבו 25 מחסומים בדרכים הבין-עירוניות ו-220 בתוך הערים.

קצין אג"ם של מחוז תל אביב, ניצב-משנה שלומי שגיא, התייחס לנושא הידוק הסגר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב ואמר כי המחסומים יהיו רצופים, בלי ההפסקות שניתנות במהלך השבוע לנסיעה לעבודה חיונית. הוא הוסיף כי "המשטרה בודקת בכל יום אלפי בני אדם ואיתרה עשרות חולים מאומתים שהפרו בידוד". 

בתוך כך, מנהלי בתי החולים הציבוריים מאיימים להחריף את המאבק, ואומרים כי משרד האוצר טרם החל במשא ומתן כדי לפתור את משבר הקריסה הכלכלית. לטענת מנהלי בתי החולים שערי צדק, הדסה, לניאדו, מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת מאיימים: "החל מיום ראשון נתחיל לבטל ניתוחים, וביום רביעי יעברו בתי החולים הציבוריים בישראל למתכונת חרום בלבד​, לא יינתנו טיפולים שאינם בגדר פיקוח נפש וכל מרפאות החוץ יבוטלו". 

כמו כן, האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית המליץ להימנע ממתן מנה שנייה של חיסון נגד קורונה במקרים שבהם התפתחה בעקבות מנת החיסון הראשונה תגובה אלרגית חמורה – הכוללת ירידת לחץ דם ואובדן הכרה. במקרים של תגובה אלרגית קלה או בינונית ממליצים באיגוד לפנות להערכה ביחידת אלרגיה כדי לקבל החלטה אם וכיצד לתת את מנת החיסון השנייה, וכן להמתין תחת השגחה של שעתיים לאחר קבלת החיסון.