-

איראן ביצעה תרגיל באמצעות "רחפנים מתאבדים"

ההחלטה להשתמש ברחפנים ובטילים בתמרון מגיעה ברקע הניסיון האיראני ללחוץ על נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, לשוב להסכם הגרעין
יואב זהבי
15 בינואר 2021
17:52

משמרות המהפכה של איראן ערכו היום (שישי) תרגיל תמרון באמצעות "רחפנים מתאבדים", הדומים לאלה שנעשה בהם שימוש במתקפה על מתקני חברת הנפט "ארמקו" הסעודית שיוחסה לאיראן ב-2019. ההחלטה להשתמש ברחפנים ובטילים בתמרון מגיעה ברקע הניסיון האיראני ללחוץ על נשיא ארצות הברית הנבחר, ג'ו ביידן, לשוב להסכם הגרעין. 

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי התמרון נערך במדבר במרכז המדינה, כחלק מסדרת תרגילים שעורכת לאחרונה המדינה, בזמן שהמתיחות רק גוברת סביב תוכנית הגרעין שלה. בתיעודים שפורסמו מהתרגיל נראים רחפנים טסים יחד במבנה ותוקפים מטרות מדומות. 

אתמול דיווח השבועון האמריקני "ניוזוויק" שאיראן שלחה מל"טי לחימה לבעלי בריתם המורדים החות'ים בתימן. תמונות לוויין מצביעות על הימצאותם של כלי טיס איראניים מסוג שאהד 129, המכונים גם "מלט"י התאבדות". משלוח המלט"ים מגיע בזמן של מתיחות באזור ים סוף, כשביום רביעי הודיעו בטהראן שישלחו ספינות מלחמה לסיור באזור.

על פי מומחה שהתראיין לכתבה, למל"טים טווח של כ-2,000 ק"מ והם יכולים "לפגוע במטרות ישראליות, סעודיות או אמריקניות ולאפשר לאיראנים מרחב תימרון והכחשה". מדובר במהלך נוסף שמקדם איראן בשבוע שבו יוחסה תקיפה נוספת לישראל נגד מטרות איראניות בשטח סוריה. 

שר הביטחון בני גנץ התייחס לתקיפה, שהתרחשה בלילה שבין יום שלישי ורביעי, ואמר: "לאויבים שלנו לא משנה אם יש או אין בחירות – צה"ל ימשיך להגן על ישראל מכל איום. קרוב, רחוק וגם רחוק מאוד". התקיפה התבצעה במחוז דיר א-זור והעיר אל-בוכמאל – אזור שנמצא בקרבת הגבול עם עיראק, ושהפך בשנים האחרונות למעוז ההתבססות של איראן ושלוחותיה. בחדשות הערב דווח השבוע כי בניגוד לפירסומים, מטרות התקיפה לא היו קשורות לפרויקט הגרעין האיראני, והותקפו בה מחסני אמלח"ח ותשתיות איראניות.