אלכסיי נבלני
צילום: אי-פי

נבלני חוזר לרוסיה – חמישה חודשים לאחר שהורעל

המתנגד החריף ביותר לפוטין פרסם פרטי טיסתו כדי לעודד את תומכיו וכלי תקשורת להגיע. הרשויות בשדה התעופה הודיעו שלא יאפשרו סיקור עיתונאי של הנחיתה • הרשויות המשפטיות ברוסיה מסרו שבגלל שלא התייצב במשטרה, כפי שמחייב אותו המאסר על תנאי שנגזר עליו, יופעל נגד נבלני מאסר בפועל
שליח כאן חדשות באירופה, דב גיל-הר
15 בינואר 2021
19:30

המתנגד החריף ביותר לנשיא רוסיה, אלכסיי נבלני, עומד לחזור מחרתיים (ראשון) למוסקווה, חמישה חודשים אחרי שהורעל, לטענתו - בידי שליחיו של ולדימיר פוטין. נבלני הודיע כי הוא עומד להמריא מברלין ולנחות לפנות ערב בשדה התעופה וונוקובו במוסקווה, וכבר גרם לרשויות השדה להודיע שלא יאפשרו סיקור עיתונאי של הנחיתה.

נבלני מסר את פרטי טיסתו המדויקת כדי להזמין תומכים ועיתונאים להצטרף אליו וגם להמתין לו. ממטהו הוסבר: "אם יבואו כמה מאות אלפים לשדה, הם לא יעזו לעצור אותנו״. נגד נבלני עומד עונש מאסר על תנאי בפרשת אי סדרים שבה הורשע. הרשויות המשפטיות ברוסיה הודיעו שבגלל שלא התייצב במשטרה, כפי שמחייב אותו המאסר על תנאי, יופעל נגדו מאסר בפועל.

ההנחה היא כי ההודעה הזו נועדה להרתיע את נבלני מלחזור למדינה, אחרי שהביך קשות את הנשיא פוטין בכך ששרד את ניסיון ההתנקשות, וגם סייע לתחקירים עיתונאיים שונים להגיע לזהות מתנקשיו. כזכור, נבלני התמוטט בטיסה פנימית מטומסק למוסקווה, לאחר שהורעל בידי המתנקשים. המטוס נחת והוא פונה לטיפול רפואי בעיר אומסק, אך לדרישת קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל פונה להמשך טיפול בברלין.

הרופאים בגרמניה זיהו את הרעל בגופו של נבלני כאחד מקבוצת רעלני נוביצ׳וק, שהוגדר כנשק כימי. נבלני נחשב כיום האגוז האופוזיציוני הכי קשה לפיצוח עבור פוטין, כמי שנהנה מתמיכת המערב, ועלול לקרוא תיגר על נשיא רוסיה בבחירות הבאות.