גילוי מוטציות
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

משרד הבריאות: עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות, 272 בני אדם נפטרו מתחילת השבוע

ארבעה מקרים נוספים של המוטציה הדרום אפריקנית התגלו בישראל • לאחר שבשבוע שעבר הישראלים יצאו בהמוניהם, הפעם הכבישים נותרו ריקים • המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: ייתכן שבעתיד נצטרך להתחסן בכל שנה או שנתיים • פרופ' אש בסחנין: "אין מה לחשוש מהחיסון, המחלה הרבה יותר קשה ומסוכנת"
כתבי כאן חדשות
16 בינואר 2021
11:06
עודכן ב 18:05

שידור חי בכאן 11

משרד הבריאות עדכן כי אתמול (שישי) נרשמה עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות ל-8.6%. 8,013 מאומתים חדשים בקורונה נתגלו ביום שישי. 272 חולי קורונה נפטרו מתחילת השבוע.

עוד עדכן היום משרד הבריאות כי ארבעה מקרים נוספים של הזן החדש של הקורונה מדרום אפריקה התגלו בישראל - כולם מאיחוד האמירויות. הם הגיעו ביותר מחברת תעופה אחת, ולכן קיים חשש שהמספרים גבוהים יותר וייתכן שנחשפו אליהם ישראלים רבים. עד כה אותרו 12 מקרים של הזן הדרום אפריקני. 

מדינת ישראל נמצאת בסגר השלישי שבת שנייה ברציפות. לאחר שבשבוע שעבר הישראלים יצאו בהמוניהם, היום הכבישים נותרו ריקים. מזג האוויר הסוער והגברת האכיפה גרמו לאזרחים להישאר בבית מול הטלוויזיה.

רחובות תל אביב נותרו דלילים, אך רבים המשיכו לפקוד את המקומות שמושכים קהל - הטיילת, כיכר דיזינגוף והבימה. המחסומים בצירים הראשיים בעיר הובילו לקנסות נוספים שחולקו.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, אומר כי למרות הסגר אנו לא רואים שיפור במצב תחלואת הקורונה ונשקלת האפשרות להאריך אותו בעוד שבוע. גרוטו אמר הבוקר (שבת) לשלום קיטל בכאן רשת ב, כי במשרד הבריאות יעקבו אחר ההתפתחויות השבוע בדגש על מספר החולים שמצבם קשה.

לדברי פרופ' גרוטו החיסונים שניתנו בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת עדיין אינם משפיעים, בעיקר בקרב צעירים. בעניין יעילותו של החיסון מפני המוטציות, אמר גרוטו כי אינו צופה שבחודשים הקרובים נצטרך להתמודד עם מוטציה שמפניה החיסון עמיד, אך ייתכן שבעתיד נצטרך להתחסן בכל שנה או שנתיים.

האזינו לריאיון עם פרופ' גרוטו בכאן רשת ב

פרופסור נדב דוידוביץ', חבר צוות המומחים המייעץ לממונה הקורונה אומר כי המצב שהגענו אליו הוא תוצאה מכישלון פוליטי בעיקר, שאינו קשור לימין או שמאל. בריאיון לשלום קיטל אמר פרופ' דוידוביץ' כי לא היה קשב לממשלה הדו-ראשית, עוד בימי תוכנית הרמזור. הוא הוסיף כי תוכנית של אקורדיון - זה רעיון גרוע. "החוכמה היא הדרגתיות ולהבין שזה לא כל הזמן סגר או לא סגר, סגר זה נשק יום הדין ויש הרבה דברים מעבר לזה", אמר.

האזינו לריאיון עם פרופ' דוידוביץ' בכאן רשת ב

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש ביקר היום בעיריית סחנין וקרא לתושבים לשמור על עצמם ולהתחסן. "אין מה לחשוש מהחיסון, המחלה הרבה יותר קשה ומסוכנת", הבהיר אש. הוא הדגיש כי תופעות הלוואי קלות וחולפות במהירות. אש הפציר גם בצוותי ההוראה והגננות להתחסן מפני קורונה, משום שהילדים אינם מחוסנים.

ראש עיריית סחנין, ספוואת אבו-ריא, אמר היום כי עד כה חוסנו בעירו 75% מהתושבים בני 60 ויותר, וכי הוא מעריך שבימים הקרובים יחוסנו 90% מקבוצת הגיל הזאת.

בימים חמישי ושישי מתו 140 חולים מקורונה ועד כה מתו בישראל כמעט 4,000 בני אדם מהנגיף. אמש דווח בכאן 11 כי ביום רביעי צפויה הממשלה לקבל החלטה להאריך את הסגר שאמור להסתיים ביום חמישי. מקבלי ההחלטות מודאגים ממספר המאומתים הגבוה וכן ממספר החולים שמצבם קשה. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים יותר מ-1,100 חולים שמצבם קשה, כמעט 300 מהם מונשמים.

השתתפו בהכנת הידיעה: נוב ראובני, שרון עידן, סולימאן מסוודה, דניאל אלעזר ומשה שטיינמץ