ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דן הראל: היו לחצים לקנות כלי נשק שלא לצורך

האלוף במיל' ומועמד מפלגת הישראלים בריאיון לאסף ליברמן: "נתניהו דפק על השולחן ודרש בתקיפות לרכוש עוד צוללת"
הכול פוליטי
16 בינואר 2021
19:46

האלוף במיל' והמועמד מטעם מפלגת הישראלים דן הראל התייחס הערב (שבת) לפרשת הצוללות, ובריאיון אצל אסף ליברמן בתוכנית הכול פוליטי בכאן 11 אמר: "לחצים כבדים הופעלו לקנות כלים שלא צריך אותם או שנקנה במחיר מופרז. נתניהו ישב מולי בדיון על נושאים אחרים, דפק על השולחן ושאל למה אני לא קונה עוד צוללת".

דברים דומים אמר הראל בתצהירו לבג"ץ במסגרת עתירת התנועה לאיכות השלטון בפרשת הצוללות. מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר כתב בתצהיר: "הופעל על המשרד מכבש לחצים כבדים, הן ממשרד ראש הממשלה והן מנציגי המטה לביטחון לאומי, שנועד כל כולו למנוע את פרסום המכרז, בניסיון לגרום לכך שהמשרד יבצע את הרכש בגרמניה וספציפית מחברת טיסנקרופ. בהקשר זה, זכורות לי בין היתר הנחיות בכתב מהמזכיר הצבאי של ראש הממשלה האוסרות יציאה למכרז, וכן פניות רבות בעל פה מראש המל"ל יוסי כהן, וכן מסגנו אבריאל בר יוסף, אשר פנה לגורמים שונים במשרד ביניהם מנהל הרכש והיועץ המשפטי לממשלה של המשרד, והאחרון עדכן אותי בכך".

בתצהיר אחר, של האלוף במיל' עמוס גלעד, שכיהן כראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, מספר גלעד: "נמסר לי באמצעות פקידות הלשכה שלי, שיישלח אליי במשך היום מסמך חשוב מראש המועצה לביטחון לאומי. כשקיבלתי לידי את המסמך המדובר, באמצעות פקס אדום, עיינתי בו וחשכו עיניי. מיד סברתי שהוא חריג ותמוה ביותר. תוכנו היה דומה לתוכנית הצטיידות נרחבת ורב שנתית לחיל הים מחברת טיסנקרופ, בעלויות של מיליארדים. כוונת השולח הייתה שאשיב למל"ל אם אני מאשר את התוכנית".

גלעד חשד לדבריו שמשהו אינו כשורה. ריח רע עלה מהמסמך. "הרגשתי שמנסים להכשיל אותי", תיאר. "יצרתי מיד קשר עם מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, ועדכנתי אותו. הוא ביקש שאגיע אליו למשרד בדחיפות עם המסמך וכך עשיתי. כשהוא נחשף לתוכן הבקשה, התרשמתי שהוא נסער מאוד. הוא אמר לי שמדובר במסמך חמור ביותר".