חיסון קורונה חברת פייזר
צילום: רויטרס

חיסונים תמורת מידע: פרטי ההסכם עם פייזר נחשפים

המידע שיעבור לחברת התרופות כולל בין השאר: מצב התחלואה והתפלגות גיל המתחסנים • המידע יישמר אצל פייזר למשך 15 שנה לפחות
נוב ראובני
17 בינואר 2021
22:15

משרד הבריאות פרסם היום (ראשון) את פרטי ההסכם שנחתם עם חברת פייזר לאספקת החיסונים נגד נגיף הקורונה. בהסכם נכתב כי מטרת הפרוייקט היא למדוד ולנתח את המידע האפידמיולוגי הנובע ממבצע החיסון, על מנת לקבוע האם ובאיזה שיעור מתחסנים מושגת חסינות עדר בישראל.

לפי ההסכם, ישראל תעביר לחברה על בסיס שבועי מידע אפידמיולוגי הכולל בין היתר את מספר המאומתים, מספר החולים שבמצב קשה, מספר אשפוזים, מספר המונשמים ומספר הפטירות, בנוסף יועבר גם מספר המתחסנים השבועי והתפלגות הגילים. המידע שיועבר לפייזר ישמר אצלה ל-15 שנה לפחות.

ההסכם המלא עם פייזר:

 

חלקים בהסכם עם פייזר הושחרו, בהם הסעיפים המסחריים וסעיפים הנוגעים לאחריותה של פייזר בנוגע להשלכות ארוכות הטווח של החיסון.

לפני כשבועיים הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לסיכום עם מנכ"ל פייזר לפיו כלל אוכלוסיית ישראל מעל גיל 16 תחוסן עד סוף מארס. בדבריו נתניהו אמר גם כי כחלק מההסכם עם פייזר, ישראל תעביר לחברה מידע שתאסוף על החיסונים. במשרד הבריאות הבהירו אחרי הודעת נתניהו: אנו מנטרים באופן רציף את תוצאות מבצע החיסונים. הניטור כולל נתונים כלליים אודות נתוני התחלואה במגיפה - מס׳ מאומתים, חולים קשים, נפטרים ומס׳ מחוסנים. נתונים אלו משותפים עם הציבור על בסיס יומי, ואותו המידע יועבר גם לחברת פייזר.