-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יוסף שפירא: לא אעמוד בראש ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות

מבקר המדינה לשעבר והשופט בדימוס הודיע אתמול על ההחלטה, אחרי שהתברר לו שלא יהיו לו סמכויות של ממש
מרדכי גילת
18 בינואר 2021
07:30

מבקר המדינה לשעבר השופט בדימוס יוסף שפירא הודיע אתמול (ראשון) שהוא חוזר בו מהסכמתו לעמוד בראש ועדת בדיקה נוספת לפרשת הצוללות. זאת אחרי שהתברר לו שלא יהיו לו סמכויות של ממש. הסכמתו העקרונית של השופט בדימוס שפירא לעמוד בראש הוועדת פורסמה לראשונה בחדשות 13.

לפני כחודש, התפטר השופט בדימוס אמנון סטרשנוב מראשות ועדת בדיקה לפרשת הצוללות, ויחד איתו גם שלושת חבריה. הסיבה להתפטרותם - המגבלות שהטיל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על עבודת הוועדה. "במצב דברים זה, הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת", כתב השופט בדימוס סטרשנוב.

לאחר שהתפטר, השופט בדימוס סטרשנוב סיפר בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב, על התוכניות שהיו לחברי הוועדה: "עורך הדין דוד שמרון היה ברשימה של העדים שנזמין", "ייתכן שהיינו מגיעים גם לראש הממשלה להזמינו לעדות", סיפר סטרשנוב.

בין המגבלות שקבע היועץ אביחי מנדלבליט: הוועדה לא תעסוק בכלי השיט אלא רק בצוללות, צמצום משמעותי של שמיעת העדים - כאשר מדובר בעדים שמעידים גם בתיק הפלילי, הוועדה תבדוק באופן כללי בלבד את תחומי האחריות של צה"ל והליכי הרכש של מערכת הביטחון. התפטרות חברי הוועדה הגיעה חודש בלבד לאחר ששר הביטחון בני גנץ הודיע על הקמתה.