מתן חיסונים בגני תקווה, בחודש שעבר
צילום: פלאש 90

בני 60 פלוס וגרים ביישוב עני? הסיכוי שלכם למות מקורונה גבוה יותר

הנתונים חושפים: ביישובים עניים שיעור התמותה של המבוגרים גבוה יותר לעומת יישובים מבוססים יותר • וגם: האם דואגים שביישובים העניים ביותר יתחסנו במהירות?
שאול אמסטרדמסקי
18 בינואר 2021
01:29

כפי שהמשבר הכלכלי של הקורונה לא פגע בכולם בצורה אחידה, כך גם הקורונה עצמה לא פגעה בכול רמות ההכנסה בצורה אחידה. אפשר לראות את זה אם משווים את נתוני התחלואה והתמותה לפי יישובים, אל מול המעמד הסוציו-אקונומי הזה. אלדד סיטבון, שעוקב מקרוב אחרי נתוני משרד הבריאות, אסף את הנתונים האלה לבקשתנו.

אז הסתכלנו על הערים הגדולות, אלה שגרים בהן 20 אלף אנשים ויותר, ורצינו לבדוק: האם ביישובים העניים יותר יש שיעור תמותה גבוה יותר של אנשים בני 60 פלוס, שהם אוכלוסיית הסיכון העיקרית, ביחס לגודל של אוכלוסיית הסיכון בכל עיר?

בגדול, התשובה היא: כן. כשהיישובים עניים, שיעור התמותה של המבוגרים ביחס לחלקם בקרב תושבי העיר גבוה יותר. ביישובים מבוססים יותר, שיעור תמותת אוכלוסיית הסיכון נמוך יותר. בקיצור, אם אתם בני 60 פלוס וגרים ביישוב עני, הסיכוי שלכם למות גבוה יותר - ולהיפך. לפחות בערים הגדולות.

יש כאן כמה יוצאים מן הכלל. באר שבע, למשל, היא העיר הגדולה עם שיעור המתים הנמוך ביותר ביחס לגודל אוכלוסיית הסיכון, אף על פי שהיא לא עיר עשירה במיוחד. גם אשקלון היא עיר חלשה מבחינה סוציו-אקונומית עם שיעור תמותה נמוך יחסית. אבל צמרת הגרף לא משאירה מקום לטעות - היישובים שבהם שיעור התמותה הגבוה ביותר ביחס לאוכלוסיית הסיכון, הם גם היישובים העניים ביותר.

עכשיו רק צריך לשאול - האם אנחנו דואגים שבמקומות האלה יתחסנו במהירות? התשובה היא - לא. צוות של מומחים בראשות ד"ר אורן כספי, מנהל המרכז לאי-ספיקת לב בבית החולים רמב"ם יצר מדד שנקרא "מדד נחיצות החיסון". המומחים בדקו את שיעור ההתחסנות של בני 60 ומעלה ביחס למצב התחלואה בכל יישוב, וצבעו באדום ערים שדחוף לחסן בהן את אוכלוסיית הסיכון, אל מול יישובים שפחות דחוף לעשות זאת.

אם קצב החיסון לא יסגור את הפער ביישובים העניים יותר, אז כשנגיע לנקודת הסיום של המגפה הזאת, נגלה שהפער בין המתים העניים למתים העשירים רק גדל

ירכא, נמצאת בצמרת הערים הגדולות שבהן אוכלוסיית הסיכון נפגעת בשיעורי תמותה גבוהים. שיעור המתחסנים מעל גיל 60 בירכא עומד על 27% בלבד. יש צורך בהול לחסן בירכא, אבל קצב החיסון נמוך מאוד. מצב דומה באום אל פחם, שם שיעור תמותה גבוה של אוכלוסיית הסיכון, אבל שיעור התחסנות של 43% בלבד בקרב אוכלוסיית הסיכון.

גם בבני ברק המצב לא מזהיר, שיעור התחסנות של 47% בלבד בקרב אוכלוסיית הסיכון. בצד השני של התמונה, בכפר סבא למשל, העיר ששיעור התמותה של אוכלוסיית הסיכון בה הוא כמעט הנמוך ביותר בקרב הערים הגדולות, שיעור ההתחסנות של אוכלוסיית הסיכון גבוה מאוד - 70%.

והנה השורה התחתונה: כבר היום שיעור המתים בחברה החרדית גבוה משיעורם הכללי באוכלוסייה. בחברה הערבית המצב טוב מעט יותר, אבל גם לא מזהיר, בעיקר אם מביאים בחשבון שגם אצל החרדים וגם אצל הערבים האוכלוסייה צעירה יחסית. אם קצב החיסון לא יסגור את הפער ביישובים העניים יותר, אז כשנגיע לנקודת הסיום של המגפה הזאת, נגלה שהפער בין המתים העניים למתים העשירים רק גדל.