רה"מ עם פתיחת משפטו, בחודש מאי שעבר
צילום: גטי אימג'ס

ראש הממשלה משיב לאישומים נגדו: הטענות אבסורדיות

פרקליטיו: איך אפשר להאשים את רה"מ על אירועים שכלל לא נחקר עליהם?
תמר אלמוג
18 בינואר 2021
08:32
עודכן ב 16:49

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש היום (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים את תשובתו לאישומים נגדו. בתשובה שהגישו בשמו עורכי הדין בעז בן צור ועמית חדד נכתב כי "נתניהו מואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם, עובדה שמוכיחה עד כמה אבסורדיים התיקים נגד ראש הממשלה". עוד נטען כי לא ניתנו אישורי היועץ המשפטי לממשלה הנדרשים לחקירות בחלק מהתיקים.

לגבי תיק 2000 נטען כי ראש הממשלה לא קיבל דבר ממו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס וכי הומצאה עבירה לפיה לא סירב מספיק מהר להצעתו. באשר לתיק 1000, תיק המתנות, נטען כי מדובר במתנות מותרות מחבר קרוב. עורכי דינו של נתניהו מבקשים דחייה בשמיעת העדים עד שתהיה הכרעה של היועץ המשפטי לממשלה אם הוא מעמיד סופית לדין גם את בזק, וואלה וידיעות אחרונות.

זמן קצר לפני כן, גם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס הגיב לאישום נגדו בתיק 2000. על פי תשובת עורכות דינו נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, מוזס לא הציע ולא הבטיח שוחד, האמירות על חוק היו חלק משיח לגיטימי - לובינג - נוהג לגיטימי ומקובל. עוד הוסיפו עורכות הדין כי ניתנה לשיח בין מוזס לנתניהו פרשנות שגויה תוך התעלמות מהמכלול.

מוקדם יותר הגישו לבית המשפט גם בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' את תשובתם לכתב האישום נגדם. שאול אלוביץ' טוען בתשובתו, בין השאר, כי לא התקיימו יחסי שוחד בינו לבין ראש הממשלה,  וכי לא עלה בדעתו שבכך שהוא נענה לפניות בנוגע לסיקור נתניהו ובני משפחתו באתר "וואלה" שבבעלותו - הוא נתן שוחד. התערבותו האמורה לא זו בלבד שתאמה את תפיסותיו ועמדותיו, אלא שהיא "היתה בעיקרה ניסיון לאזן, ולו במקצת, את הקו הפוליטי של האתר ואת הקו השלילי הקיצוני, הקטנוני והמקומם שננקט בו נגד ראש הממשלה ובני משפחתו".

עוד נטען כי "פעולותיו לא נעשו על ידו בעד פעולה הקשורה בתפקידו של ראש הממשלה נתניהו. לא כתוצאה מקשר, הסכמה, או הבנה כזו ביניהם, ואף לא במסגרת ציפיה כזו", וכי הוא לא קיבל מראש הממשלה "הטבות רגולטוריות".

איריס אלוביץ' טוענת כי הפרקליטות מאשימה אותה רק בשל היותה רעייתו של שאול אלוביץ'. "אינה צלע מצלעו של בן זוגה, היא נבראה ישות נפרדת, אדם בפני עצמו, יש לה את שלה ואין לה את שאינו שלה", טוענים פרקליטיה של אלוביץ' בתושבתם לכתב האישום.

לפני חודשיים קבע הרכב השופטים שדיוני ההוכחות בתיקי ראש הממשלה יתחילו בפברואר, ללא ציון תאריך ספציפי באותו חודש - כחודש אחרי דיון התשובה לאישום. אם השופטים ישמרו על אותו מרווח זמנים נוכח התאריך החדש של דיון התשובה לאישום, אזי שמיעת ההוכחות במשפט צריכה להתחיל במארס, חודש הבחירות.