נוסעים נכנסים בנתב"ג
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו על הארכת הסגר: ייתכן שנדרש לתקופה קצרה נוספת – נחליט על כך מחר

ראש הממשלה אמר כי יש מקום לבחון הארכה של הסגר • בעקבות העלייה בתחלואה ובלחץ רה"מ - משרד הבריאות ימליץ לסגור את נתב"ג • מחלוקת בין הייעוץ המשפטי לשרים לגבי המגבלות החוקיות על עצירת הפעילות בנתב"ג, המשנה ליועמ"ש בריאיון לכאן רשת ב:אי אפשר למנוע מאזרח ישראלי להיכנס לארץ
גילי כהן, עמיחי שטיין ואמוץ שפירא
18 בינואר 2021
08:16
עודכן ב 19:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) שישיבת הממשלה תדון מחר באפשרות להארכת הסגר. "יש מדינות שמדברות על סגר עד אפריל - זה לא המצב אצלנו. אבל, ייתכן שנידרש לתקופה קצרה מבודדת נוספת כדי לקטוע את התחלואה", אמר נתניהו. ראש הממשלה שוחח הערב עם יענקי, נכדו של הרב חיים קנייבסקי, וביקש שוב שלא לפתוח את מוסדות הלימוד בסגר.

בביקור בקופת חולים מאוחדת בבית שמש סיפר נתניהו גם על דיון שקיים עם מנהיגי שבע מדינות "מובילות בתחום הקורונה", לדבריו. "בוועידת המנהיגים הצעתי שישראל תוביל הקמת תאגיד בינלאומי למחקר וייצור של חיסונים לווירוסים ומגפות עתידיים", אמר ראש הממשלה, והוסיף שהצעתו התקבלה בהתלהבות. נתניהו גם קרא בדבריו לציבור החרדי להתחסן. 

שר הבריאות אדלשטיין אמר בסיור כי  משרדו יבקש מחר הארכה של הסגר בישיבת הממשלה. "אין ברירה, כולנו מבינים את המצב. אי אפשר לחיות עם ממוצע של 8,160 מאומתים ליום. אי אפשר לחיות עם 1,130 חולים קשים".

משרד הבריאות ומשרד התחבורה הודיעו היום כי לראשונה יתקיימו בנמל התעופה בן גוריון בדיקות קורונה מהירות עד ארבע שעות. מהלך זה יחל ככל הנראה אחרי הסגר הנוכחי.

בד בבד, במשרד הבריאות צפויים להמליץ לממשלה לסגור את נמל התעופה בן גוריון בשל החשש מהתפשטות מוטציות הקורונה. גורמים המעורים בנושא אמרו כי זה הכיוון אליו דחף ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון לילי שקיים. זו תהיה הפעם השלישית לפחות שנתניהו מנסה להביא לסגירת נמל התעופה. גם עם התפרצות המוטציה הבריטית עלתה אפשרות זו, אך לא התקבלה בסופו של דבר. מחר תובא לאישור הממשלה דרישה לחייב בדיקת קורונה לפני ההגעה לנתב"ג.

במקביל, ועדת החוקה של הכנסת דנה בהגבלות שיחולו על הנכנסים לנתב"ג. "כולנו עדים למלחמת גרסאות בין הדרג המדיני לדרג המשפטי. כנראה שיש גם בעיות משפטיות", אמר יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר. "אם דרוש שינוי חקיקה כדי לתת כלים לדרג המדיני להחלטות מהירות - אז נשמח לעשות את זה בצורה נכונה ומהירה ככל האפשר".

בתום הדיון אישרה הוועדה להאריך את חובת הבידוד לנכנסים לישראל. מדובר על בידוד במלונית, או בידוד ביתי כפוף לבדיקת קורונה בנתב"ג ובדיקה נוספת ביום התשיעי לבידוד.

בריאיון אצל אסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב, אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי בעניין סגירת נתב"ג: "הנושא הזה עלה מעת לעת בחודשים האחרונים. במקרי קיצון אפשר למנוע את זה, אבל פתרונות אחרים עדיפים. הפתרון היה שכל אזרח שחוזר ארצה חייב בבידוד.  ככל שיש אפשרות אחרת, אי אפשר למנוע מאזרח ישראלי להיכנס לארץ". לצד זאת אמר נזרי: "ניתן לחייב בבדיקה לפני עלייה למטוס - זה אפשרי משפטית".

האזינו לריאיון עם המשנה ליועמ"ש רז נזרי בכאן רשת ב

עוד קודם לכן התייחס היועץ אביחי מנדלבליט עצמו לסוגיה בהודעה שפרסם, ובה ציין: "נושא התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית עלה והתבקש לראשונה רק במהלך השבוע שעבר, ואנו מדגישים כי קיימת דרך משפטית מתאימה להסדיר את הסוגיה, וכך גם נמסר לגורמי המדיניות הנוגעים בדבר".

משרת התחבורה מירי רגב נמסר היום כי חיוב נוסעים בבדיקות קורונה בנמל התעופה - לא אושר עד עתה על ידי הייעוץ המשפטי: "לצערנו לאורך כל הדרך גורמי הייעוץ המשפטי אמרו שאין לנו את הסמכות, לחייב את האזרחים לבצע את הבדיקות, מה שאילץ אותנו לייצר פתרונות אחרים".

ד"ר גרינפלד: המטרה היא לאפשר לכל ישראלי להגיע לארץ

המנהלת הרפואית של מטה מגן ישראל, ד"ר אורלי גרינפלד, אמרה היום כי גם נוכח המהלך להשבתת הפעילות של נמל התעופה בן גוריון, יש רצון לאפשר לכל ישראלי להיכנס בשערי הארץ. "ניסינו לנקוט בקווי מדיניות כמו מדינות אדומות, בידוד, בדיקות, מלוניות עם תחלואה מוגברת, אך כל זאת לא עזר ולכן הגענו למסקנה שיש לבדוק את מי שמגיעים מחו"ל לפני שעלה לטיסה".

"מכל אלה שבודקים בחזרה מחו"ל יש 3% חיוביים - זה המון", אמרה גרינפלד. "בכלל האוכלוסייה מדובר על כעשירית האחוז. בינואר הנצון היה אף גבוה מ-3% ממי שנבדקו בנתב"ג. מדובר בתחלואה שמיובאת מחו"ל ורוצים למנוע אותה".

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי משרד החוץ של איחוד האמירויות הודיע למשרד החוץ הישראלי כי הסכם הפטור מאשרות כניסה לישראלים יושהה בחצי שנה, על רקע המאמצים לרסן את התפשטות המגפה. לפי ההחלטה, הסכם הפטור, שאפשר לישראלים להיכנס לאמירויות ללא ויזה, יושהה עד ל-1 ביולי 2021, ולא יחל בעוד כחודש כפי שבאיחוד האמירויות התחייבו בשבוע שעבר. 

בעקבות החלטת משרד החוץ של איחוד האמירויות, אזרחים ישראלים יידרשו להצטייד באשרת כניסה בטרם יטוסו לאיחוד כפי שהיה עד כה, באמצעות סוכניות הנסיעות וחברות התעופה. 

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין, עקיבא ווייס, אמוץ שפירא וזאב קם