אכיפה בתל אביב
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בניגוד לנתוני התחלואה: הכי מעט דוחות – במגזר החרדי

בעקבות הפרסום בכאן 11: השר אוחנה זימן את המפכ"ל לדיון חירום על האכיפה • נתוני המשטרה מראים שבתל אביב ניתנים באופן יחסי פי שניים דוחות לעומת בני ברק. הכי הרבה דוחות מחולקים במגזר הערבי • בשיאנית הקורונה של ישראל, ביתר עילית, הכריזו מלחמה – על ההלשנות
משה שטיינמץ ועקיבא ווייס
18 בינואר 2021
20:00
עודכן ב 22:30

חשיפת כאן חדשות: למרות שיעורי התחלואה הגבוהים, האכיפה במגזר החרדי נמוכה באופן יחסי משאר חלקי הארץ, והאכיפה הנוקשה ביותר נמצאת דווקא ביישובים הערביים. מנתוני הדוחות, שניתנו בין 12-1 בינואר ופורסמו היום (שני) בחדשות הערב, עולה כי בבני ברק חולקו 2.6 דוחות לאלף נפש. מדובר בשיעור נמוך יותר מערים רבות, ובהן: תל אביב (5.6 דוחות לאלף נפש), באר שבע (5.15), ראשון לציון (4.3), הרצליה (3.8) ונתניה (3.2). 

בעקבות הפרסום בכאן 11, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה יזמן למשרדו את מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי לדיון חירום מחר על מדיניות האכיפה, ובמטרה לתגברה בערים האדומות.

הכתבה של משה שטיינמץ ועקיבא ווייס מתוך חדשות הערב

ביישובים החרדיים עם התחלואה הגבוהה ביותר מחלקת המשטרה הכי מעט דוחות: בקרית יערים החרדית אובחנו 193 חולים בשבוע האחרון מתוך אוכלוסייה של 6,401 תושבים. ארבעה דוחות חולקו ביישוב בלבד – 0.6 דוחות לאלף תושבים. במודיעין עילית חולקו 1.5 דוחות לאלף תושבים, בעמנואל 1.6 לאלף תושבים, באלעד 2.4 דוחות לאלף תושבים ובביתר עילית 3.3 דוחות לכל אלף תושבים.

איפה קונסת המשטרה הכי הרבה? במגזר הערבי. שימו לב ליישובים האדומים ביותר במגזר: בדלית אל כרמל חולקו 6.7 דוחות לאלף תושבים, באבו גוש 7.9, בראמה 11.84 דוחות לאלף תושבים מתחילת החודש. בעין קנייא 13.5, בנחף 18.9, ובג'סר א זרקא – שבכלל כתומה היום – ניתנו מתחילת החודש 838 דוחות, שהם כ-56 דוחות לאלף איש.

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר בהטעייה מוחלטת של הציבור. נתוני הדוחות בחתך הזמן כפי שהוצגו שגויים ומעוותים באופן קיצוני ובסטייה של מאות אחוזים, ולא מייצגים כלל את הפרופורציה הנכונה או נפח האכיפה של דוחות שנרשמו בתקופה זו באותם יישובים ובכלל. מהנתונים שברשותנו עולה שבניגוד מוחלט לנטען, מתבצעת אכיפה משטרתית משמעותית בכל המגזרים בתקופת הסגר ובכלל".

גם הערב: חתונה המונית בבני ברק

שוטרים רבים נקראו הערב לבני ברק ופיזרו משתתפים בחתונה גדולה שנערכה בישיבת קרעשטניף. השוטרים באו למקום לאחר שהופצו צילומים מהאירוע שמתעדים את הפרת הוראות הקורונה. התמונות בבני ברק עוררו ביקורת בקרב חברי האופוזיציה, ובהם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שצייץ: "אכיפה אין, סגר אין, מה יש? 20% מאומתים, תקציבים ולימודים. ממש סיבה מעולה לרקוד ולחגוג". 

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי הגיב גם כן לתמונות מבני ברק ומסר: "התמונות הללו של חגיגות והתקהלויות המוניות בצפיפות גדולה, ובניגוד גמור לכל הנחיות משרד הבריאות ולצו התורה של ׳ונשמרתם מאד לנפשותיכם׳, בעיצומה של מגפה קשה עם מוטציות שמקדמות הדבקה - הינן חילול ה׳ גדול וחמור מאין כמותו". 

דרעי הוסיף שהאירועים הללו לא רק שמסכנים מאות, אלא גם מוציאים את דיבתו של הציבור החרדי. "זהו ציבור שרובו הגדול והמוחלט שומר על כל הכללים ומתמודד בחירוף נפש בתנאים לא פשוטים של צפיפות ומשפחות ברוכות ילדים", ציין דרעי. "אני זועק לכל מי שיכול לתת יד לעצור אירועים והתקהלות כאלו, כולל ראשי רשויות ומנהיגי ציבור. עצרו את הפגיעה הקשה בכלל הציבור החרדי. זו לא דרכנו".

ביתר עילית נגד המלשינים: "זה לא עניינך"

בעיר בה שיעור הבדיקות החיוביות מכלל בדיקות הקורונה הוא הגבוה ביותר בישראל - ביתר עילית (28.5%) – הכריזו מלחמה על ההלשנות. בית הדין התורני של העיר הוציא הוראה לפיה: "אסור לפנות לשלטונות בעניין זה ללא היתר של אחד מחברי בתי הדין של עירנו ביתר עילית".

כתב כאן חדשות פנה לרב ישראל ברזובסקי, חבר בית הדין בביתר עילית ובן האדמו"ר מסלונים, והציג את עצמו כתושב העיר שברחוב שלו מתרחשים אירועים המוניים ותכופים. הרב השיב לו: "אל תלשין, זה לא עניינך, הם לא מגיעים אלייך הביתה. ככה נראה לי בסיעתא דשמיא".

שיחת כאן חדשות עם הרב ברזובסקי

הממונה על הקורונה במגזר החרדי, האלוף רוני נומה, אמר היום בתדרוך לתקשורת החרדית כי ‏מתוך 5,616 מאומתים ביממה האחרונה, 1,661 מהמגזר החרדי – 30% מסך התחלואה היומית. במשטרה טוענים כי גובה הקנסות הוא לא מה שירתיע את המגזר החרדי מהפרת ההנחיות, ושנדרש טיפול אחר לשמירה על ההנחיות במגזר זה.