חיסון קורונה במגדלי הים התיכון, גני תקווה 22.12.20
צילום: פלאש90

האחיות שנרתמו למאמץ וחזרו מפנסיה - נאלצות לוותר על קצבת הזיקנה שלהן

אחיות בגיל פרישה שחזרו לעבודה כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה נאלצות לוותר על 2,200 שקלים להן הן זכאיות כמענק זקנה - בגלל שהכנסתן עולה על 6,014 שקלים בחודש. כך מוצאות את עצמן האחיות נדרשות לשלם כדי לעבוד
ד"ר גילי תמיר
18 בינואר 2021
22:51
עודכן ב 08:00

האם אחיות פנסיונריות שנקראו לסייע למערכת הבריאות בחירום, ייאלצו לשלם מכיסן על ה"זכות" לטפל? עשרות רבות של אחיות, שפרשו לפנסיה, נקראו לשוב לעבודה ולסייע למערכת הבריאות, בעקבות מגיפת הקורונה. הצורך נובע ממחסור גדול באחיות, עוד טרם הקורונה, שהקצין לאור מצב החירום בבתי החולים ובקופות.


עם זאת, האחיות ששבו מפנסיה, נאלצות לוותר על דמי הביטוח הלאומי שמקבלות עקב הגיען לגיל זקנה, כ-2,200 שקלים. זאת בגלל שהכנסתן עולה על 6,014 שקלים מעבודה.

המשמעות- אותן אחיות לאחר גיל פנסיה, שמצויות בקבוצת סיכון ומסכנות עצמן עבור צרכי מערכת הבריאות, נאלצות לעבוד מבלי לקבל תשלום עבור שעות אלה, או פשוט "לתרום" למדינה 2,200 שקל בחודש, על כך שבאו למילואים. הסיבה נעוצה בחוק הביטוח הלאומי משנות ה-70, שמחייב מבחן הכנסה בין גיל 70-62 לנשים ובין גיל 70-67 לגברים.

נעמי, אחות בגיל פרישה שאף גייסה את חברותיה לשוב לעבודה לאחר הפרישה, תיארה בתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר, כיצד חברותיה עובדות מבלי לדווח על שעות עבודתן, כדי שגמלתן לא תישלל, או נאלצות לוותר על קצבת האזרח הותיק כדי להמשיך ולסייע למערכת הבריאות.