t
אכיפת הסגר השלישי בכניסה לאלעד
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הממשלה אישרה: הסגר יוארך ב-10 ימים, כל נוסע שנכנס לישראל יחויב בבדיקת קורונה 72 שעות לפני המראתו

לפי החלטת הממשלה הסגר יימשך עד ל-31 בינואר, כולל • כל השרים הצביעו בעד • משרד הבריאות: 4,284 חולים נכנסו לארץ בשלושת החודשים האחרונים • הושג סיכום: הליגות העליונות בכדורגל ובכדורסל יחזרו לפעילות
גילי כהן, שרון עידן, עמיחי שטיין ומיכאל שמש
19 בינואר 2021
14:04
עודכן ב 21:20

הממשלה אישרה היום (שלישי) את הארכת הסגר המהודק בעשרה ימים - עד ל-31 בינואר, כולל. עוד אישרו השרים את תקנות התעופה שמחייבות כל נוסע שנכנס לישראל לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראתו לארץ. כלל השרים הצביעו בעד, למעט השר אופיר אקוניס שלא השתתף בהצבעה משום שלדבריו התנגד להארכת הסגר ללא פתיחה בערים ירוקות.

בתוך כך, שר הספורט חילי טרופר ושר הבריאות יולי אדלשטיין סיכמו כי הליגות העליונות בכדורגל ובכדורסל יחזרו לפעילות. הוחלט על שתי הקלות בתקופת הארכת הסגר: סטודנטים שאין להם גישה ללמידה מרחוק יוכלו לקיים בחינות בשטח האוניברסיטה, ובלבד שמספרם לא יעלה על 5%; תלמידי כיתות י״א-י״ב יוכלו להיבחן לבגרויות בבתי הספר, בהתאם לכללים שנקבעו.

משרד הבריאות דרש להאריך את הסגר בשבועיים, ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא תומך בהארכת הסגר בעשרה ימים. גם כחול לבן תמכו בסגר שייארך בין שבוע לעשרה ימים. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו צריכים להחליט מיד על הארכת הסגר. מדינות רבות באירופה מאריכות את הסגר עד מארס, אפילו עד אפריל". נתניהו התייחס בדבריו לחתונה שנערכה אמש בבני ברק וקרא לה - "שפיכות דמים".

נתניהו הוסיף: "אני מדבר עם מנהיגי המדינות, והם אומרים ששום דבר לא עוזר. לא סגר לילה, לא דיפרנציאלי, לא משנה כל צבעי הרמזור - כולם אומרים ששום דבר לא עזר והם אומרים זאת מניסיון. גם האכיפה לא עזרה. תמיד יש קבוצות שונות באוכלוסייה ששומרות פחות במדינות דמוקרטיות".

באמצע הישיבה עקץ גנץ את נתניהו כשצייץ בטוויטר: "דרעי, ליצמן וגפני - בבקשה תאשרו לביבי להחיל אכיפה שוויונית גם בערים החרדיות". שר הפנים אריה דרעי תקף בחזרה ואמר לשרי כחול לבן: מציע לכם להצטרף לליברמן.

דרעי, שבפעם האחרונה לא הצביע בעד, אמר בישיבה היום: "תמכתי בסגר אבל נמנעתי בהצבעה בגלל סגירת בתי הכנסת. היום, לאור הדחיפות הגדולה, אני מוותר על המחאה ואני והרב אביטן נצביע בעד הסגר".


בתוך כך, משרד הבריאות פרסם את מניין המאומתים לקורונה שנכנסו לישראל מנתב"ג: 4,284 חולים שנכנסו לארץ בשלושת החודשים האחרונים. ‏המדינות המובילות במספר הנדבקים הן טורקיה 832, איחוד האמירויות 679 וארצות הברית 588.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס בישיבה לטענות על כך שלא אישר בדיקות קורונה לפני עלייה למטוס: "יש הסתה בעקבות דברים שנאמרו נגדי, שיש לי דם על הידיים. לא היו דברים מעולם. לא הביאו בפני בקשה לפני העלייה למטוס".

בנימוקים שהוצגו לשרים בנושא איכוני השב"כ, הוצגה תחזית קודרת לגבי השפעת החיסונים על התחלואה. "צפויים לעבור שבועות רבים עד שניתן יהיה לראות את ההשפעה הרצויה של מבצע החיסונים, ובתקופה זו יש להידרש לכל מאמץ לשם הורדת מקדם ההדבקה, מניעת העליית התחלואה שתחייב החמרת מגבלות התנועה ותדחה את מועד החזרה לשגרה", נכתב.  

סכנת המוטציה: "אדם אחד הדביק 30-20 בני אדם"

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס סיפרה הבוקר בריאיון לכאן רשת ב על מקרה שהוצג לממשלה שבו אדם שנדבק בזן הבריטי, חזר מאנגליה לישראל, הדביק 30-20 בני אדם, וכתוצאה מכך נדבקו בסך הכול בשרשרת 700 איש. "אם קודם לא כל בני המשפחה נדבקו, רואים שתוך 48 שעות כל המשפחה נדבקת", הוסיפה. 

"המצב לא פשוט. אנחנו בשיא מאז תחילת המגפה", אמרה אלרעי פרייס בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום". לצד זאת היא ציינה כי "מתחילים לראות מגמת השפעה של החיסונים". פרופ' אש אמר לשרים בישיבת הממשלה: ההערכה היא כי תפוצת המוטציה הבריטית עומדת בישראל על 40%-30% והיא תהיה הדומיננטית בעוד מספר שבועות.

האזינו לריאיון עם שרון אלרעי פרייס בכאן רשת ב