השבעתו השנייה של ברק אובמה, ינואר 2013
צילום: גטי אימג'ס

"בחיי, אני נשבע": ההשבעות המעניינות בהיסטוריה האמריקנית

כמעט 250 שנה, לא משנה מה קרה באמריקה טקס ההשבעה לנשיאות תמיד התקיים במועד. אז איך הגענו משני נשיאים שמגיעים יחד לטקס ההשבעה, לכאלה שאפילו לא מסוגלים ללחוץ אחד לשני את היד?
מיכל רשף | עוד יום
20 בינואר 2021
01:54
עודכן ב 08:02

4 במארס 1837 לא היה כמו כל יום אחר באמריקה. ביום הזה הושבע הנשיא השמיני, מרטין ואן ביורן. ואן ביורן, הנשיא הראשון שנולד בארצות הברית החליט לתת כבוד לנשיא שהוא עומד עוד רגע להחליף. במהלך חסר תקדים אז, הוא הציע לנשיא היוצא אנדרו ג'קסון להצטרף אליו לנסיעת הכרכרה בדרך לטקס ההשבעה. ארבעה סוסים אפורים נרתמו לכרכרה עשויית עץ שנלקח מספינת המלחמה "יו-אס-אס קונסטיטושן", ושני הנשיאים רכבו לטקס יחד, זה לצד זה.

זה היה אקט ג'נטלמני שקבע את הרף לבאים אחריהם. נשיאים שהגיעו אחר כך נסעו יחד ברכב כשהטכנולוגיה השתכללה, או צעדו יחד לגבעת הקפיטול. מעין סימן כזה לאומה שאומר: "רבנו עכשיו שנה, כתשנו אחד את השני במערכת הבחירות, אבל הנה - הקרב הסתיים ועכשיו זה הזמן להתאחד סביב נשיא חדש".

האזינו לפרק נוסף בהסכת "עוד יום"

לא משנה מה קרה באמריקה. גשם או שמש, מלחמה או שלום - ההשבעה קרתה במועד. הנשיא היוצא עזב והנשיא הנבחר נכנס לתפקיד. מסורת של כמעט 250 שנה. ואז הגיעה 2020. אחרי ההסתערות על גבעת הקפיטול דונלד טראמפ הודיע שלא יגיע לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. בזמן שביידן יאמר "אני נשבע" לברית החדשה, טראמפ ומשפחתו יארזו את הארגזים וימריאו לפלורידה. אז איך הגענו משני נשיאים שרוכבים יחד לטקס ההשבעה, לכאלה שאפילו לא מסוגלים ללחוץ אחד לשני את היד?

הפעם נצא למסע בזמן, להשבעות הנשיאותיות הכי מעניינות בהיסטוריה, לנשיאים שלא הגיעו להשבעות של המחליפים שלהם ולאלה שההשבעה עלתה להם בחייהם. נשאל גם למה העברה מסודרת של השלטון כל כך חשובה לאמריקנים, ואולי נגלה שההתנהגות של טראמפ אולי לא ממש מכבדת את הנורמות והכללים, אבל הוא ממש לא הראשון.