טוני בלינקן
צילום: אי-פי

שר החוץ האמריקני הנכנס: נתייעץ עם ישראל ומדינות המפרץ לפני החלטה על איראן

בעדות בפני הסנאט, הדגיש אנטוני בלינקן כי ההתייעצות עם ישראל והמפרץ תיעשה לפני הדיונים על חזרה להסכם הגרעין. הוא הביע תמיכה בהסכמי אברהם, אך הסתייג: "נבחן את הסכם מכירת מטוסי ה-F35 לאמירויות" • עוד אמר שר החוץ הנכנס: "ביידן מאמין שהדרך הכי הטובה לשמור על צביונה של ישראל כמדינה יהודית היא פיתרון שתי המדינות"
עמיחי שטיין
19 בינואר 2021
22:07

שר החוץ האמריקני הנכנס, טוני בלינקן, אמר הערב (שלישי) כי ארצות הברית מחפשת הסכם ארוך טווח שיחזיק מעמד עם איראן. בעדות בפני הסנאט אמר בלינקן: "אנחנו נתייעץ עם בעלי בריתנו במזרח התיכון, כולל ישראל ומדינות המפרץ, לפני שנתחיל את הדיונים על חזרה להסכם הגרעין". 

כמו כן, שר החוץ בממשל ביידן הביע תמיכה בהסכמי אברהם ואמר כי הוא מעוניין לקדם אותם. עם זאת, הבהיר כי ארה"ב "תבחן בזהירות את הסכם מכירת מטוסי ה-F35 לאיחוד האמירויות". בלינקן הדגיש כי יש לארצות הברית מחוייבות דחופה למנוע מאיראן נשק גרעיני: "אם איראן תראה נכונות לחזור לשיתוף פעולה - כך גם אנחנו". הסנאטור הבכיר הדמוקרט, בוב מננדז, אמר לבלינקן כי חובה שיהיו שיפורים בהסכם הגרעין, ובלינקן השיב כי הממשל יתייעץ עם הקונגרס בכל הנוגע להסכם.

שר החוץ בלינקן: "המחוייבות שלנו לביטחון ישראל - קדושה"

אלו לא האמירות היחידות שהנפיק בלינקן הערב ביחס לישראל. "המחוייבות שלנו לביטחון ישראל היא קדושה", כך אמר ליושבי הסנאט. לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר שר החוץ כי ביידן מאמין שהדרך הטובה ביותר לשמור על צביונה של ישראל כמדינה יהודית היא לתת לפלסטינים את המדינה לה הם זכאים, ופיתרון שתי המדינות. עם זאת הסתייג בלינקן: "קשה לי לראות התקדמות בתקופה הקרובה בנושא".

זמן קצר לאחר זכייתו של ביידן, הביע הנשיא הנבחר את עמדתו בנוגע לאיראן. ״השורה התחתונה היא שאסור לתת לאיראן להשיג נשק גרעיני״, כך אמר והוסיף שמדיניותו של הנשיא היוצא טראמפ גרמה לכך שאיראן קרובה יותר להשיג את מבוקשה.