דונלד טראמפ, היום
צילום: רויטרס

טראמפ נפרד: כל האמריקנים הזדעזעו מהמתקפה על הקפיטול, נתפלל להצלחת הממשל החדש

נשיא ארה"ב היוצא: "אני הנשיא הראשון מזה עשורים שלא התחיל מלחמות חדשות. איחדתי את העולם לעמוד נגד סין, אני קורא לאמריקה להתפלל למען הצלחת ממשל ביידן"
מאיה רכלין ומתי ברנהרט
19 בינואר 2021
23:47

הנשיא היוצא של ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר היום (שלישי) כי הוא גאה במה שהשיג ממשלו בארבע השנים האחרונות ואיחל בהצלחה לממשל הנכנס. בנאום משודר שהופץ ברשתות החברתיות אמר טראמפ כי החל לבנות מחדש את המדינה ולהחזיר את הממשל לציבור.

נשיאה ה-46 של ארצות הברית ג'ו ביידן יושבע מחר במתכונת מעט שונה מבדרך כלל. את ההמונים המנופפים יחליף מיצג דגלים, האבטחה הכבדה תהיה כבדה עוד יותר לאור אירועי האלימות שהתרחשו בקפיטול, והנשיא היוצא טראמפ לא יהיה שם. על אף המתיחות, טראמפ בירך את הממשלה חדש ואמר כי "אני קורא לאמריקה להתפלל למען הצלחת ממשל ביידן".

"אני הנשיא הראשון מזה עשורים שלא התחיל מלחמות חדשות. איחדתי את העולם לעמוד נגד סין, אני קורא לאמריקה להתפלל למען הצלחת ממשל ביידן", אמר טראמפ. בהתייחס למהומות בוושינגטון והפריצה לגבעת הקפיטול. "כל האמריקנים הזדעזעו ממה שקרה, אסור לסבול את מה שקרה שם. אנו מדינה של אזרחים תומכי שלום שרוצים שמדינתם תשגשג ותצליח", אמר.

"אנו מדינה של אזרחים תומכי שלום שרוצים שהמדינה תשגשג ותצליח"

בפתח דבריו, הודה טראמפ לעם האמריקני: "לכבוד היה לי לשרת כנשיא שלכם. אסור לנו לשכוח שבעוד שאמריקנים יכולים לא להסכים, אנו מדינה של אזרחים תומכי שלום שרוצים שהמדינה תשגשג ותצליח. לפני ארבע שנים הפכתי למועמד הראשון שבאמת זכה בנשיאות מבחוץ, לא ביליתי את חיי כפוליטיקאי אלא כבנאי שמתסכל על שמיים פתוחים. רצתי לנשיאות כי ידעתי שהפוטנציאל שלנו בלתי מוגבל כל עוד אנו נשים את אמריקה ראשונה".

לפני שהחל למנות את הישגי ממשלו, אמר טראמפ: "אמריקה נתנה לי הרבה ורציתי להחזיר. יחד עם מיליוני פטריוטים בנינו את התנועה הפוליטית הגדולה בהיסטוריה של המדינה ואת הכלכלה הגדולה בהיסטוריה". 

"כשנפגענו מנגיף קורונה יצרנו לא אחד אלא שני חיסונים"

בהתייחס להישגים הכללים, מנה טראמפ: "החזרנו את הרעיון שהמדינה קיימת כדי לשרת את האזרחים. תיקנו את הסכמי הסחר שלנו ופרשנו מהסכם פריז, הסכם האקלים, הנוראי. כמו כן הטלנו סנקציות חדשות על סין. כשנפגענו מנגיף קורונה יצרנו לא אחד אלא שני חיסונים. לממשל אחר היה לוקח אולי 10 שנים לייצר חיסון - אנחנו עשינו זאת בתשעה חודשים. כל העולם סבל ממשבר קורונה אבל אמריקה עקפה את כולם כלכלית. הצלחנו להגיע לשיעור אבטלה נמוך בקרב מיעוטים ונשים".

על ההישגים הצבאיים, אמר: "השגנו את הגבול הכי בטוח בהיסטוריה של המדינה. העולם מכבד אותנו שוב. בנאט"ו מדינות משלמות מאות מיליונים יותר ממה ששילמו כשהגעתי. עם כמעט 3 טריליון דולר בנינו מחדש את הצבא. הקמנו מטה חדש בצבא - כוח החלל. עמדנו מול האסלאם הקיצוני וחיסלנו את אל בגדדי. עמדנו בפני המשטר האיראני וחיסלנו את המחבל קאסם סולימאני".

"הצלחנו להגיע לשורה של הסכמים במזרח התיכון - זהו שחר של מזרח תיכון חדש"

טראמפ גם התייחס ליחסי ממשלו וישראל, ואמר כי "הכרנו בירושלים כבירת ישראל ובריבונות על הגולן. הצלחנו להגיע לשורה של הסכמים במזרח התיכון. אף אחד לא חשב שנוכל להגיע לזה - זהו שחר של מזרח תיכון חדש. הסכמי אברהם פתנו את הדלתות לעתיד של שלום והרמוניה. החיילים שלנו חוזרים הביתה". 

בסיכום דבריו טראמפ נשא דברים בנוגע לעתיד האומה האמריקנית: "עכשיו כשאני עוזב את הבית הלבן אני מהרהר שוב בעקרונות שכולנו חולקים. אמריקה חולקת אתגרי גדולים, אבל הסכנה המשמעותית ביותר היא לאבד את הביטחון בגדולה של האומה שלנו. עכשיו אני מוכן למסור את המושכות לממשל החדש, אני רוצה שתדעו שהרגע הזה הוא רק ההתחלה. אני הולך כעתה עם ביטחון גדול במדינה שלנו ובילדים שלנו - ושהטוב ביותר עוד רק צפוי לבוא", סיים את נאומו.