בדיקות קורונה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שבועיים להידוק הסגר: מקדם ההדבקה הארצי ירד מתחת ל-1

יום שני ברציפות: יותר מ-200 אלף התחסנו • נמשכת הירידה בתחלואה: 8,174 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול • אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 9% • יותר מ-1,100 חולים מאושפזים במצב קשה • ד"ר אלרעי פרייס: אי וידוא הבידוד לחוזרים מחו"ל - אחד המחדלים הגדולים
מערכת כאן חדשות
21 בינואר 2021
08:34
עודכן ב 09:34

מגמת הירידה בתחלואה נמשכת: שבועיים אחרי הידוק הסגר ירד היום (חמישי) מקדם ההדבקה הארצי את מתחת ל-1 ועומד על 0.99. בחברה החרדית ירד מקדם ההדבקה ל-1.05, בערבית הוא עומד על 0.9 ובכללית עומד ה-R על 1.03. נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר מצביעים על 8,174 נדבקים חדשים בקורונה שאובחנו אתמול. אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 9 אחוזים. 1,132 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 367 במצב קריטי ו-317 מונשמים. מספר המתים מקורונה עד כה - 4,181.

לצד מגמת הירידה במספר הנדבקים נמשכת העלייה במספר המתחסנים היומי מפני קורונה, כשגם אתמול חוסנו יותר מ-200 אלף איש ברחבי הארץ. בסך הכול חוסנו עד כה יותר מ-2.236 מיליון בני אדם. כמעט 700 אלף איש קיבלו כבר את המנה השנייה של החיסון. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

ראש שירותי בריאות הציבור, הד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה הבוקר בכאן רשת ב כי העובדה שלא מוודאים בידוד לנכנסים בנתב"ג בשנה האחרונה היא אחד המחדלים הגדולים. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון אמרה אלרעי פרייס כי "אי אפשר לצפות שיהיה שוטר ופקח בכל פינה ואצל כל אחד בבית. יש מדינות שבהן נעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לוודא שאנשים בבידוד. אצלנו לא נעשה שימוש כזה".

היא התייחסה לעלייה במספר הנשים בהיריון שאושפזו במצב קשה: "לא ראינו את זה במהלך המגפה, אנחנו מבקשים מכל בתי החולים דגימות כדי לרצף אותן גנטית ואפשר לומר שכל הנשים בהיריון שריצפנו יש חשד בפועל להופעת הווריאנט האנגלי. בחמש מתוך חמש נשים שהצלחנו לקבל דגימות שלהן. לא ראינו מספרים כאלה מקודם". עם זאת ציינה ד"ר אלרעי פרייס כי אין סיבה לחשוב שהזן הבריטי אלים יותר בקרב נשים בהיריון.

לשאלה האם ניתן לקיים בחירות בתקופה כזו אמרה הממונה על בריאות הציבור: "זה באמת מאוד מאתגר. חייבים לערוך בחירות, אי אפשר להישאר במצב הזה ככל הנראה. הכול אפשרי, זה עניין של ניהול סיכונים. צריך לראות איך לעשות את זה הכי חכם ובטוח כדי לא לסכן אנשים ולייצר יותר תחלואה".