אסירים

"אמרו לנו - 'מי שלא מתחסן לא מקבל ביקורים פתוחים'"

אסיר באחד מבתי הסוהר בארץ חושף בריאיון לכאן 11 מתוך הכלא על תנאי הכליאה בזמן הקורונה - שנה ללא ביקורים, שיחת זום של 2 דקות ועל הדרישה החדשה של שב"ס לאחר האישור לחסן אסירים
חדר החדשות
21 בינואר 2021
17:54

הקרב על חיסון האסירים הסתיים, לכאורה, כשהאסירים חוסנו צמוד לסגל שירות בתי הסוהר, אבל בכך כך נראה, לא מסתיימות בעיות הקורונה מאחורי הסורגים. בריאיון טלפוני לתוכנית חדר חדשות בכאן 11 סיפר היום (חמישי) אסיר באחד מבתי הכלא בארץ על תנאי הכליאה בתקופת הקורונה שלא מיטיבים את המצב. מכיוון שלא קיבל אישור להתראיין נשארת זהותו חסויה. 

האסיר מספר על ציפיות בתאים וסוהרים שבעצמם לא ממש מקפידים על הנחיות הקורונה:"היו נדבקים, יש איזה שמונה אנשים שמעל גיל 60. אנחנו פה באגף - כולו נדבק. בגלל הצפיפות, שמונה או שישה בחדר וכשהסוהרים נכנסים אלייך לחדר - חלק מהסוהרים בלי מסכות. כל האגפים מעורבבים פה ביחד כשיוצאים לחינוך, יוצאים לעבודות ויש צפיפות - מיטה ליד מיטה. אם מישהו נדבק, אי אפשר שכל החדר לא ידבק".

האסיר התייחס לעמדת השר לביטחון הפנים אוחנה שסירב בתחילה לאפשר חיסונים לאסירים. "זה בגלל שנוח להם ככה שנישאר חולים, לא נקבל כלום ממה שמגיע לנו. עוד מעט שנה לא ראינו את המשפחות שלנו כמו שצריך. כל השנה הזאת היו לי איזה שלושה ביקורים. זום נתנו לנו רק שתי דקות לכל אחד. בשתי דקות עם מי תדבר? עם הילדה הקטנה או הילדה הגדולה או האשה? זהו, אין. אין אפשרות אפילו לדבר עם אמא ואבא. אין לך אפשרות כזאת. לא כולנו פה, אנחנו לא ביטחוניים, אנחנו לא אנסים, לא רוצחים. חלק מאיתנו - מישהו גנב טלפון, מישהו רעב, הלך גנב, או בן אדם על קטטה. לא ביטחוניים ולא יודע מה. יש עוד הרבה אנשים פה שסתם כל אחד קיבל שנה, חצי שנה או שנתיים על שטויות. לא מגיע לו להישאר בתנאים כאלה. בסדר, בית סוהר, עשה טעות ומשלם את החוב שלו, אבל לא להרוג אותו".

האסיר מתאר כיצד לאחר שהתקבלה כבר ההחלטה לחסן אותם, שינה שב"ס את הגישה כלפיהם וכעת עומדים האסירים בפני מצבים מורכבים ובעייתיים למשל סביב השאלה מה יקרה למי שאינו מעוניין להתחסן: "מי שלא מתחסן לא מקבל ביקורים פתוחים, לא מקבל התייחדויות, לא מקבל חופשות, לא מקבל שום דבר. גם לעבודות בקושי יוציאו אותם. אני למשל, נולדה לי ילדה בקורונה. אני רוצה ביקור פתוח, רוצה לראות את הילדה שלי שעד עכשיו לא חיבקתי אותה".

משב"ס נמסר בתגובה: "מאז פברואר 2020 משקיע שירות בתי הסוהר מאמצים כבירים במאבק בהתפשטות נגיף קורונה במתקני הכליאה. לצערינו, על אף עבודת הקודש שמבצעים סוהרי הארגון, נעשים נסיונות לסלף את העובדות ולעוות את המציאות.

"נכון להבוקר (חמישי 21.01.21) חוסנו לקורונה קרוב ל-90% מפוטנציאל המתחסנים בקרב הסגל וכ-70% מפוטנציאל המתחסנים בקרב האסירים. מבצע החיסונים ימשיך עד למיצוי הפוטנציאל.
בנוסף, סוהרי שב"ס פועלים כל העת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובכלל זה עטיית מסכות ושמירה על הגיינה ואף מפוקחים ומבוקרים על כך. במרכזי החינוך, התעסוקה ויתר המקומות הציבוריים בבתי הסוהר מקפידים על כללי התו הסגול ושמירה על ריחוק נדרש.

"ככל שיתאפשר חופש תנועה לאזרחי המדינה ימשיכו גם ביקורי משפחות האסירים להתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. להדגיש כי למעט בתקופות סגר ביקורי המשפחות לא הופסקו.

"מבצע חיסון האסירים מתנהל מזה מספר ימים בשילוב פעילות הסברתית המציגה לאסירים מידע עדכני אודות חיסון הקורונה, חשיבותו והשפעותיו מתוך רצון לעודד את הכלואים להתחסן ובכך לעצור את התפשטות הנגיף בתוך בתי הסוהר.

"יחד עם זאת, הבחירה להתחסן הינה חופשית עבור כל אדם. כלואים שאינם מעוניינים לקבל את החיסון לקורונה מתבקשים לחתום על טופס ויתור ובו מצויין בין היתר כי ויתור זה יכול להוביל לשינוי בשיבוץ, כל מקרה ישקל לגופו של עניין מתוך מטרה למנוע הדבקת כלואים וסגל.

"מדובר מימוש הצורך למנוע את שרשראות ההדבקה בכדי להמשיך ולשמור על בריאותם ושלומם של כלל הכלואים והסגל בכל מתקני הכליאה בארץ. כל טענה אחרת הינה מוטה ומגמתית".

תגיות:
אסירים