שלי וגואטה

התקווה חדשה, הקמפיין עמום: מה חושב סער על נישואים חד מיניים?

יו"ר "תקווה חדשה" סירב להגיד מה עמדתו בנושא נישואים חד מיניים, ואמר רק כי מפלגתו תקבל החלטה בנושא בהמשך. המסר למועמדים החדשים - תציגו עמדות ברורות בתחילת הקמפיין כי תישאלו עליהן שוב ושוב. ובישראל יש רק פוליטיקאי אחד שמותר לו להתהפך | שלי וגואטה
שלי וגואטה
22 בינואר 2021
12:57

יו"ר תקווה חדשה ‫גדעון סער התראיין השבוע לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, והריאיון התגלגל גם לעניין נישואי להט"ב. המראיינים ניסו לברר מה עמדתו של סער בנושא ותשובתו הייתה: "אנחנו כמפלגה חדשה ‫מקיימים דיונים במכלול של נושאים, ‫אבל מכל מקום אנחנו לא נבטיח ‫שום דבר שלא נקיים אותו ‫ושלא נעמוד מאחוריו".

המראיינים התעקשו וביקשו לברר מה עמדתו בסוגיה, וסער הבטיח: "נודיע על עמדתנו בכל הסוגיות". "אבל מה העמדה האישית שלך? ‫אתה יכול להגיד?", התעקשו המראיינים וסער המשיך בשלו: "‫אני עומד בראש תנועה פוליטית ‫שצריכה לבטא עמדה. ‫אנחנו נקיים דיונים ונודיע ‫את עמדתנו, ועמדתנו היא הדרך שבה אנחנו נצביע". ‫והמראיינים התעקשו: "מה עמדתך? ‫עמדתך האישית?".

"‫אתה בן אדם מבוגר, את זה אני מוסיפה", אומרת שלי יחימוביץ', ‫"יש לך דעות על כל דבר. אתה אדם דעתן. ‫יש לך תפיסת עולם. ‫מה עמדתך בסוגיה הזאת? ‫שהיא לא איזו סוגיה שולית בחברה הישראלית. עוסקים בה, זה סלע מחלוקת, דבר שמדברים בו". 

יגאל גואטה הוסיף: "אני רוצה להבין. אם למשל הוא היה אומר '‫עמדתי שזה בסדר גמור ‫- רק מכיוון שבכל זאת יש פה מפלגה עם לא מעט אנשים, ‫אנחנו צריכים לגבש מצע ‫ונראה מה המפלגה תגבש'. ‫זאת תשובה טובה?". יחימוביץ' השיבה: "מבחינת תפיסת העולם שלי, ‫התשובה הטובה היא כמובן בעד - ‫כי לכל אדם יש חירות להינשא ‫בדרך שהוא בוחר ולחיות בדרך שהוא בוחר, ‫ואני בעד שוויון בין כל בני האדם, ‫זאת עמדתי". 

האזינו לריאיון המלא עם גדעון סער בכאן רשת ב 

‫"יכול להיות שעמדתו של גדעון סער שונה. ‫לדעתי בעניין הזה, אגב, היא לא שונה", מוסיפה יחימוביץ'. ‫"אבל למה זה דרמטי מהבחינה הפוליטית? ‫בגלל שיש ניסיון בלתי פוסק ‫של סער וחבריו למפלגה ‫לגייס מצביעים מהמרכז-שמאל, ‫מהמרכז שרוצה 'רק לא ביבי', ‫ושיחשבו עליהם שהם ליברלים. ‫ולכן, כנראה, הוא לא רוצה להסתבך. ‫אבל אין דבר כזה". 

"תגיד, סער - 'אני בעמדתי אדם ליברלי ‫ואני בעד נישואים בקהילה הגאה, ‫אבל בקואליציה שאולי נאלץ להרכיב ‫אחרי הבחירות, ייתכן שאני לא אוכל ‫לעמוד בהשקפתי זאת ולמלא אותה'. תגיד משהו", דורשת יחימוביץ'. ‫

"ואם מישהו מעלה על דעתו, ‫לא רק גדעון סער, אלא הרבה אחרים, ‫שהם יכולים לנהל קמפיין בחירות שלם ‫בלי לומר את דעתם על כל מיני דברים ‫שהם מאוד דרמטיים בחברה הישראלית - ‫הם אינם אלא טועים", מבהיר גואטה. ‫"כי הם יישאלו על זה שוב ושוב. ‫אני מסכים איתך, שלי, לגבי כל מי ‫שרוצה להיות מנהיג, ‫שהוא לא יכול להיות עמום. ‫למעט מנהיג אחד שיכול להגיד מה שהוא רוצה, ‫כמה שהוא רוצה, ‫מתי שהוא רוצה, וזה לא משפיע על כלום".

‫"אתה מתכוון למנהיג שיכול להסית ‫הסתה גזענית נגד ציבור שלם ‫ואז במערכת בחירות אחרת ‫ללכת ולשים את הציבור הזה ‫בראש שמחתו ולהתחנף אליו?", תוהה יחימוביץ'. "אז ‫אתה אומר שרק לנתניהו מותר ‫להגיד דבר והיפוכו, ‫אבל הזכות הזאת לא שמורה למתמודדים אחרים. ‫מנהיגים אחרים חייבים להגיד ‫דברים ברורים. ‫אנשים יודעים להעריך מנהיגים ‫שאומרים את האמת שלהם".