עימותים בין אנשי הפלג ירושלמי לשוטרים באשדוד

שלילת תקציבים? העלאת קנסות? האפשרויות להתמודד עם מפרי הנחיות קיימות

כישלון אכיפת ההנחיות בחינוך החרדי: אילו כלים עמדו לרשות הממשלה, שבחרה לא לעשות בהם שימוש?
תמר אלמוג
22 בינואר 2021
12:10

השיח סביב מוסדות הלימוד הפתוחים במגזר החרדי והיעדר האכיפה הוא לא המצאה של הסגר השלישי. דיברו על כך כבר בסגר השני. ומה אמרו בסגר השני? מה שאמרו בראשון, וזה כבר לפני כמעט שנה, לכו תזכרו. אבל אנחנו זוכרים, והלכנו לבדוק. ספוילר: אפשר היה לעשות, ולא עשו. ולא, לא בגלל המשפטנים.

בכל הנוגע לישיבות הגבוהות ולתיכונים שיש בהם פנימייה, החוק דווקא תוקן. הוא מאפשר לשלול כספי תמיכה של המדינה ממוסד במקרה שהוא לא עומד בהנחיות ובחוק. זה אפשרי כבר היום. אך ספק כמה נעשה בכך שימוש, אם בכלל.

כדי לסגור בתי ספר שמפרים הנחיות בגילים נמוכים יותר, כמו תלמודי תורה, צריך לתקן את החוק. לא תיקונים שלא ראינו במקרים אחרים. אלא שפה, למרות ההצהרות ששמענו מהדרג הפוליטי בעבר, לא ביקשו או הניעו תיקון חוק כזה.

אגב, ללא קשר לקורונה, בחוק שנוגע לחינוך יש אפשרות לשלול תקציבים ממוסדות חינוך בכל המגזרים במקרים קיצוניים מאוד, וכמובן אחרי בדיקות ושימוע. גם באפשרות הזו לא נעשה שימוש.

ויש עוד אבסורד. במגזר החרדי יש שתי רשתות חינוך מרכזיות שהמדינה מתקצבת. במילים אחרות, אם המדינה שוללת את התקציב של המוסד ונוצר בור תקציבי - מי יכסה אותו? המדינה. רעיון נוסף עלה הוא העלאת גובה הקנסות האישיים על מפעילי המוסד, אך הוא נפל, בזירה הפוליטית.