שרון וכסלר

מבול של פעם ב-100 שנה: מה הקשר בין משבר האקלים להצפות?

למה כל כך הרבה ימי גשם נגמרים בהצפות? לצוותי ההצלה, למהנדסים ולחזאים התשובה ברורה - משבר האקלים משנה את מה שידענו על מזג האוויר
שרון וכסלר
22 בינואר 2021
15:55

בכל העולם מתווכחים על משבר האקלים - האם מזג אוויר יוצא משליטה במהירות, או שהמצב לא כזה גרוע. אבל יש מי שבשבילם המילים "אירועי קיצון" זו לא שאלה תיאורטית. ד"ר שי לוי הוא ראש מדור תורת לחימה בשירותי הכבאות וההצלה, והנתונים שהם אספו מדהימים: בשנת 2015 התקבלו כ-13 אלף קריאות לשירותי ההצלה במהלך אירועי הצפות, בשנת 2020 מספר הקריאות זינק ליותר מ-28 אלף, וזה רק עד חודש דצמבר.

הכוחות שנשלחו לשטח מרגישים היטב את השינוי - מספר אירועי ההצפות בפועל שאליהם הגיעו צוותים זינק ב-2,000 אירועים נוספים מדי שנה. אנחנו רואים מגמה של עלייה באירועים, והמענה חייב להיות הרבה יותר יעיל מבעבר כי בסוף אנחנו נמצאים באותו תא שטח אבל יותר אירועים. אבל גם אם מדובר באירוע נדיר, מה קרה לתשתיות שאמורות למנוע את כל ההצפות האלה?

המתכננים בונים את התשתיות כך שיחזיקו בכל אירוע שיקרה כאן במשך 50 שנים, לפחות מבחינה סטטיסטית. אבל אחרי 20 שנה בלבד מבניית השכונה, התשתיות כבר לא מספיקות. זו הסיבה שהמהנדסים בשטח כבר מבינים שצריך להגדיל ראש מעבר לתקנות. 

האזינו להסכת הזמן הירוק

גם בשירות המטאורולוגי מתחילים לדבר בזהירות הדרושה על "סיכוי גבוה לאירועים כאלו". ככל שחם יותר עוצמות הגשם גבוהות יותר ואנחנו רואים את זה בשנים האחרונות. לא צריך לחכות שאנחנו נעשה את העבודה. ככל שחם יותר, יהיו יותר אירועים כאלה.

העונה היו לנו כבר חמישה אירועי קיצון, עם שיאי משקעים והצפות. כולנו זוכרים את אסון המעלית הקשה בשכונת התקווה בתל אביב והאסון בנהריה. אנשי המקצוע שמתמודדים עם ההצפות בשטח מעריכים שהאירועים האלו יתגברו משנה לשנה. אם הרשויות לא יתכוננו כראוי ואם המדינה לא תתייחס לנושא הזה הרבה יותר ברצינות – האסון הבא הוא לא שאלה של אולי, אלא עניין של זמן.