-
צילום: תומר נויברג ומרים אלסטר, פלאש 90

האונס הקבוצתי באילת: "ההתנהלות בעדות – כמו שחזור האונס"

הפרקליטות ועורכת דינה של הנערה ביקשו להגביל את חקירות סנגוריהם של הנאשמים, כך שבכל פעם היא תיחקר ע"י עו"ד אחד באולם. בין הנימוקים – בת ה-16 סופגת הערות מעליבות בזמן מתן העדות: "שוב אנשים מסתכלים והיא לא מוגנת. זה הופך את ביהמ"ש למקום שהוא מסוכן עבורה"
ורד פלמן
22 בינואר 2021
11:06

האונס הקבוצתי באילת: ביום ראשון ידון בית המשפט המחוזי בבאר שבע בבקשת הפרקליטות ועורכת דינה של הנערה להגביל את חקירות סנגוריהם של הנאשמים. הגורמים מבקשים שינתן זמן מוגבל לכל סנגור, ובכל פעם יהיה נוכח באולם צוות הגנה אחד, בזמן ששאר הסנגורים יצפו בדיון באולם סמוך. בין הנימוקים לבקשה - הנערה סופגת הערות מעליבות בזמן מתן העדות. 

"ההתנהלות הופכת את זה לשיחזור של חווית האונס", סיפרה עורכת דינה של הנערה, רותם אלוני דוידוב. "גם בפגיעה שלה עמדו אנשים ונתנו לזה לקרות, והנה שוב זה קורה ושוב אנשים מסתכלים והיא לא מוגנת. זה הופך את בית המשפט למקום שהוא מסוכן עבורה". 

"היא עומדת לבדה, רק בת 16, על הדוכן ונחקרת על ידי סנגור אחד, בזמן שהסנגורים האחרים מתעסקים בדברים אחרים, מעירים הערות ומצחקקים. החוויה בשבילה היא ממש זלזול במי שהיא במה שהיא מספרת", אמרה עורכת הדין. 

בשלושת ימי העדויות של הנערה שנערכו עד כה, היא נחקרה על ידי סנגור אחד של נאשם אחד בלבד, מבין סנגוריהם של 11 הנאשמים. "החוויה הזאת של החקירות הנגדיות מתישה אותה נפשית עד כדי כך שהיא אמרה שהיא לא יכולה להעיד פעמיים בשבוע", תיאה עורכת הדין. "היא מרגישה שהיא לא מצליחה להתאושש בין דיון לדיון. היא ממש נמצאת במצוקה מתמשכת שלא נראה שהיא עומדת להסתיים". 

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית פנו לנשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות במכתב שבו טענו: "בימי העדות מוטחים בנערה עלבונות, הערות מתריסות ופוגעניות והסחות דעת מכוונות שלהם תכלית אחת ויחידה – לערער את חוסנה, השברירי מלכתחילה". 

ממערכת בתי המשפט נמסר: "אנו רואים חשיבות רבה במתן במענה הולם ורגיש לצרכיהם של נפגעי עבירות מין. ביום רביעי פורסם נוהל של נשיאת בית המשפט העליון בנושא עדות נפגעי עבירות מין בבית המשפט, שמטרתו להסדיר את הנושא והוא כולל הוראות שונות שמטרתן להקל על הנפגעים בבואם ליתן עדות בהליך הפלילי. המכתב המוזכר התקבל בלשכת נשיאת בית המשפט העליון ומענה ינתן לפונה".