-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באמ"ן מזהירים מ"המוטציה הישראלית"

בדוח שפרסם מרכז המידע והידע הזהירו שמבצע החיסונים, במקביל להתפרצות בארץ - עלול להוביל למוטציה ישראלית שתהיה עמידה לחיסון • כדי למנוע כניסת מוטציות נוספות, נתניהו ידרוש לסגור את נתב"ג מיידית • המוטציה הבריטית אובחנה אצל שש נשים הרות נוספות
גילי כהן
23 בינואר 2021
19:34
עודכן ב 21:19

באמ"ן הזהירו הערב (שבת) כי מבצע החיסונים לקורונה, במקביל להתפרצות בארץ - עלול להוביל למוטציה ישראלית שתהיה עמידה לחיסון. מסמך של מרכז המידע והידע של אמ"ן ממליץ להתייחס למחוסנים ולמחלימים באופן דומה - לבצע עבורם בדיקות וייתכן אף לשלוח אותם לבידוד. במסמך נכתב כי גם אוכלוסייה זו תידבק ב"מוטציה בעייתית", כלומר כזו שיכולה להתמודד עם החיסון, והם עלולים להפיץ אותה בקהילה.

אנשי אמ"ן מציעים לנקוט בצעדים להורדת התחלואה כך שתהיה מינימלית, ולעקוב אחר התפתחות גירסאות מקומיות של הנגיף באמצעות ביצוע ריצוף גנטי נרחב. במסמך נכתב: "מבצע החיסון ההמוני המתרחש במקביל להתפרצות פעילה בארץ, עלול להוביל ל'לחץ אבולוציוני' על הנגיף. מצב העלול לגרום לכך שמוטציות המקנות לנגיפים יתרון מסוים למול החיסון יתפשטו בצורה ניכרת באוכלוסייה, אם יופיעו".

פרופסור רן בליצר, חבר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, אמר בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות השבת כי הזן הבריטי והזן הדרום אפריקני נמצאים בישראל ואחראים ליותר מ-40% מההדבקות. כשנצא מהסגר נפגוש מחלה קצת שונה ממה שהכרנו בסגר השני כי מקדם ההדבקה יהיה יותר גבוה. צריך להאיץ את מבצע החיסון", הוסיף פרופסור בליצר.

"צריך לזכור כי קבלת החיסון, גם המנה השנייה, היא לא שכפץ שהופך אותנו לחסינים. אין הגנה מלאה. צריך להיזהר. בנתב"ג צריך לעשות הרבה יותר, והיה צריך לעשות זאת מזמן. חייבים לאכוף נכון יותר את חובת הבידוד", הבהיר בליצר.

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי-פרייס

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, התייחסה לזנים השונים של הקורונה ביום חמישי. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמרה: "וירוסים באופן טבעי יש בהם מוטציות. רק אחרי שיש כמה מוטציות ונוצר זן שונה באופן מהותי, פתאום רואים שיש שינוי במגפה באותו מקום שבו הזן מתפתח. הדבר הזה לוקח כמה שבועות. כמו שמגיע וריאנט מאנגליה ברור שיכול להתפתח וריאנט בישראל".

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו דרש הערב סגירה מוחלטת ומיידית של נמל התעופה בן גוריון כדי למנוע כניסת מוטציות חדשות לישראל. הדיון עסק בהפסקת הטיסות לצרכים תיירותיים למינימום האפשרי. לפי המתווה המסתמן - מי שירצה לצאת לחו״ל לכל יעד שהוא, יחוייב לעבור ועדת חריגים, בכל מקרה ובכל תאריך, גם לאחר תום הסגר ועד להודעה חדשה. בנוסף צפוייה להתקבל החלטה לסגור לחלוטין את הקו לדובאי, גם לעסקים, עקב הימצאות המוטציה הדרום אפריקנית באיחוד האמירויות. בנתב"ג נערכים לסגירה חלקית בתוך 24 עד 48 שעות.

נוסף על כך, משרד הבריאות הודיע הערב כי לאור העלייה בתחלואה קשה וקריטית של נשים הרות בשבועות האחרונים - קודמו נשים בהיריון בתעדוף קבלת החיסונים, וכל אישה הרה שמעוניינת יכולה להתחסן. הקידום נקבע לאחר שלמעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות הגיעו כעשר דגימות של נשים הרות שחלו בקורונה וכי בשש מתוך שבע בהם הסתיים תהליך הריצוף, אותר הוראינט האנגלי.

מבצע החיסונים לקורונה התרחב היום גם לבני נוער בכיתות י"א וי"ב. קופות החולים הודיעו כי יחלו לחסן את מבוטחיהן, שנולדו בשנים 2004-2003. קופת חולים כללית הודיעה כי החל מהערב יוכלו הנערות והנערים שנולדו בשנים האלה להתחסן בלי תור. 

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני, קטי דור ונופר משה.