-
צילום: תומר נויברג, פלאש90

התלחששויות, צחקוקים והערות: העינוי שעוברות נפגעות אונס בבית המשפט

קורבן האונס הקבוצתי באילת צריכה להעיד מול 11 סנגורים, כשהיא סופגת הערות ונדרשת להשיב לפרטי פרטים על אירוע שהיא בקושי זוכרת. מירי מדעי, שמלווה את הנערה בת ה-16, סיפרה לכאן רשת ב: "לפעמים אני חוששת שהיא תגיד לי שהיא לא מסוגלת להגיע לדיון"
סדר יום
24 בינואר 2021
11:16

בית המשפט המחוזי בבאר שבע ידון היום (ראשון) בבקשה להגביל את מספר הסנגורים הנמצאים באולם, בשלב העדות של נפגעת האונס הקבוצתי באילת. מירי מדעי, רכזת ליווי בהליך הפלילי ומי שמלווה את הנערה, סיפרה לליאת רגב בכאן רשת ב על האווירה הקשה בבית המשפט. "יש התלחששויות באולם, צחקוקים, הערות שהיא שומעת בחצי אוזן, זה מגיע מכיוונם של הסנגורים שיושבים באולם", סיפרה. 

האזינו לריאיון עם מירי מדעי בכאן רשת ב

"ראינו שהיא לא מצליחה לתת עדות אותנטית", הוסיפה מדעי. "11 סנגורים ממלאים את כל האולם – אווירה מלחיצה ודחוסה. היא מרגישה מאוימת". עוד ציינה כי בת ה-16 נחקרת במשך שעות ארוכות, בזמן שישנם פרטים רבים שהיא אינה מסוגלת להשיב עליהם. "היא יושבת שם קפואה לגמרי ולא מצליחה להבין למה חלק מהשאלות נשאלות, כשהיא עצמה לא זוכרת את כל פרטי האירוע", סיפרה. 

מדעי מתארת הידרדרות במצבה הנפשי של הנערה עם התקדמות המשפט. הצעירה לא התחילה את שנת הלימודים, התנתקה מחבריה וזקוקה לסיוע נפשי. "לפעמים אני מחכה בדאגה גדולה מתחת לבית שלה, וחוששת שהיא תגיד לי שהיא לא מסוגלת להגיע היום לדין", היא מתארת. "אך היא חדורת מטרה שהם יבואו על עונשם, והיא יודעת שלשם כך היא צריכה לעבור את התופת של החקירות".

בבקשה שהגישו הפרקליטות ועורכת דינה של הנערה, הם מבקשים מבית המשפט שינתן זמן מוגבל לכל סנגור, ובכל פעם יהיה נוכח באולם צוות הגנה אחד, בזמן ששאר הסנגורים יצפו בדיון באולם סמוך. "צריך להבין שזה שנמצאים שם כל כך הרבה אנשים זה משהו שמשחזר את הפגיעה עצמה", ציינה מדעי. "היא לא מכירה את הסנגורים, זה המון אנשים סביבה. זה מזכיר את האונס, שם גם היו הרבה אנשים זרים". 

ביום רביעי הוציאה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נוהל להסדרת עדות של נפגעי עבירות מין בבית המשפט. לפי הנוהל, שמטרתו להקל על הליך, ימונה איש קשר בכל משפט לעבירות מין, והוא יתאם ליווי של נפגע העבירה על ידי מאבטח של משמר בתי המשפט. הדיון בנושא ייקבע ככל האפשר ראשון מבין הדיונים לאותו היום, והעדות תישמע ברציפות. עוד נקבע כי בהליך פלילי שנדון בבית המשפט המחוזי בנוגע לעבירות מין, יהיה הרכב מעורב של שופטות ושופטים.