קריקטורה אנטישמית בעקבות מגפת קורונה
צילום: דוח מרכז קנטור

דוח משרד התפוצות: הקורונה נוצלה להפצת תיאוריות אנטישמיות

יחד עם זאת, הסגרים ברחבי העולם הנמיכו את פוטנציאל החיכוך בין האוכלוסיות, והובילו לראשונה מזה שנים לאפס נרצחים בתקריות אנטישמיות
עמיחי שטיין
24 בינואר 2021
11:12

מגפת קורונה נוצלה להפצת תיאוריות קונספירציה אנטישמיות נגד יהודים ונגד מדינת ישראל, שטענו כי יהודים אחראים להפצת הנגיף. כך קובע דוח האנטישמיות לשנת 2020 של משרד התפוצות המתפרסם היום (ראשון).

דוגמה לניסיונות לקשור בין היהודים למגפת קורונה היא ההאשטאג #COVID48, שמטרתו להשוות בין מדינת ישראל לנגיף. לפי דוח משרד התפוצות, נראה שמדובר בקמפיין איראני, אשר הופץ 250 אלף פעם, (כולל בידי המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, ונצפה בידי מאות מיליוני משתמשים בטוויטר.

הדוח מציין גם כי חלה ב-2020 חלה עלייה באנטישמיות בארצות הברית ובגרמניה. יחד עם זאת, הסגרים ברחבי העולם הנמיכו את פוטנציאל החיכוך בין האוכלוסיות, והובילו לראשונה מזה שנים לאפס נרצחים בתקריות אנטישמיות. 

כמו כן, בשנה האחרונה נרשמה ירידה במספר הפוסטים האנטישמיים ברשתות החברתיות. נתוני מערכת הניטור של משרד התפוצות מצביעים על ירידה של כ-50% במספר ההודעות האנטישמיות שפורסמו בטוויטר בין 2018 ו-2020. הדבר הוביל מעבר של קבוצות של לאומנים וניאו נאצים לרשתות נטולות רגולציה ופלטפורמות "אלטרנטיביות" ברשת.

משרת התפוצות עומר ינקלביץ' נמסר "במשך אלפי שנים שימש העם היהודי שעיר לעזאזל לכל חוליי העולם. לצערנו, האנטישמיות לא פסחה גם על המגפה הנוכחית. זוהי רק דוגמה אחת מני רבות לפנים החדשות שלובשת האנטישמיות בימינו אלה".