אלכסיי נבלני נעצר בהפגנה, ארכיון

דילמת הדיקטטור הרוסי: נבלני יהפוך לשאהיד או שפוטין יגלה חולשה?

עד שנת 2020 יכולת התמרון של מי שנחשב מנהיג האופוזיציה יצרה עבורו הילה של מי שאינו יכול להיפגע, אך אירועי חצי השנה האחרונה - ההרעלה והאשפוז בגרמניה, העלו את דמותו הפוליטית דרגה. עכשיו גם פוטין וגם נבלני צריכים להוכיח עוצמה והעימותים צפויים להסלים
שליח כאן חדשות באירופה, דב גיל-הר | פרשנות
24 בינואר 2021
15:47

האם ולדימיר פוטין עומד להירתע מהפגנת התמיכה המסיבית שנראתה אתמול (שבת) ברחובות רוסיה ומלחץ מדינות המערב, והוא מתכוון לשחרר את אלכסיי נבלני מן הכלא, כפי שקרה פעמים רבות בעבר? או שמא הדיקטטור מהקרמלין מבין שלחבר כיום בין נבלני הפופולרי לתומכיו זו מתכונת אסונית, שתסדוק את שלטון העריצות עליו כה הקפיד מאז היבחרו לנשיאות לראשונה לפני 20 שנה?

עשרות אלפים השתתפו במחאה על מעצרו של נבלבני ברוסיה. צילום: אי-פי

עד שנת 2020 יחסיו של אלכסיי נבלני עם המעמד הפוליטי הרוסי ומוקדי הכוח סביבו היו ברורים. יכולת התמרון של נבלני יצרה עבורו הילה של מי שאינו יכול להיפגע, ובכל פעם כשנראה היה שהוא עומד להיכנס לכלא לתקופה ארוכה, או במקרה ההרעלה האחרון, קרה סוג של נס - אם בעקבות לחץ מדינות המערב, או הטיפול הרפואי שלו זכה בגרמניה.

עם זאת, אירועי חצי השנה האחרונה שברו לחלוטין את מתכונת היחסים. לאחר שנכנס לברית קרובה עם המערב (בששת החודשים האחרונים בגרמניה), נבלני שידרג את עצמו לקטגוריה אחרת לגמרי של דמויות פוליטיות. כמו בוריס ברזובסקי בשעתו (מתנגד תקיף לפוטין שנמצא תלוי בלונדון ב-2013), ומיכאיל חודורקובסקי (טייקון נפט שבילה עשור בבתי הכלא של פוטין), נבלני כיום, בעיני השלטונות הרוסיים, הוא אויב שיימחץ עד לכניעתו הפוליטית המוחלטת – או לחליפין מותו.

פוטין נוהג להזהיר את יריביו, מאפשר להם את יכולת הנסיגה, ומשאינם מפנימים - תוקף. לאחר שההתנקשות בו לא עלתה יפה, הודיע שירות בתי הסוהר הרוסי בסוף דצמבר כי נבלני מבוקש בגין הפרת תנאי המאסר על תנאי שלו. נו, ברור שנבלני לא היה יכול להתייצב ב"תחנת המשטרה הסמוכה לביתו" פעם בשבוע או פעם בחודש, אבל זה סוג ההומור שנוהג ולדימיר פוטין במתנגדיו.

ההיסטוריה הרוסית הוכיחה שוב ושוב: הרוסים מוכנים למחול לפוליטיקאים שלהם על הכול - חוץ מהפגנת חולשה

כשנבלני בחר לא להישאר בחו"ל, ונחת בשדה התעופה שרמטייבו, הוא ידע היטב שאזיקים זה הדבר הכי נעים שיצפה לו בתקופה הקרובה. אבל היה גם ברור לו שאם הוא רוצה להפוך לדמות מרכזית ומשפיעה על העתיד של האומה הרוסית, הוא לא יכול לעשות זאת ממתחם הנוחות שהיה לו בבירת גרמניה.

כשהוסיף חטא על פשע ופרסם את הסרט המצוין "הארמון של פוטין" (כבר 80 מיליון צפיות, ו-10 מיליון נוספות בכל יום שעובר) בעודו במעצר, הוא בחר במודע באופציה של העלאת ההימור והסלמת הסכסוך שלו עם ממשלת רוסיה. מוסקווה הרשמית בדילמה, שתוארה ברשתות החברתיות על ידי הפובליציסט וההיסטוריון פיוטר רומנוב: "או שנבלני יהפוך לשאהיד, וזה רע לרשויות. או שהרשויות יגלו חולשה, וזה גם גרוע להן".

ביום שני, 18 בינואר, נעצר אלכסיי נבלני למשך 30 יום. בית המשפט אמור באופן בלתי תלוי לחלוטין (לכאורה) להחליט אם נבלני התחמק מתנאי המאסר על תנאי שהוטלו עליו בפרשה המכונה "איב רושה".

ההיסטוריה הרוסית הוכיחה שוב ושוב: הרוסים מוכנים למחול לפוליטיקאים שלהם על הכול – חוץ מעל הפגנת חולשה. פוטין צריך להוכיח עוצמה, נבלני צריך להוכיח עוצמה. ואם יש לנבלני בשרוול הפתעות נוספות כדוגמת "הארמון של פוטין", צפויה לנו שרשרת עימותים ארוכה החורף של שוטרים עם עשרות ואולי מאות אלפי מפגינים, כשכדורי שלג למרבה הצער לא יהיו התחמושת היחידה שבה ייעשה שימוש.