צילום: דוד קשת
האוטובוס שנשרף בבני ברק, 24.01

תחקיר ראשוני של הצתת האוטובוס בבני ברק - כוחות הכיבוי חשבו שמדובר בתלונת סרק

פרסום ראשון: הכוחות המתינו לליווי משטרתי שלא הגיע • בהקלטה שהגיעה לידי כאן חדשות נשמע מוקדן כבאות והצלה עונה לקצין הביטחון של חברת האוטובוסים אפיקים כי קיבל הנחייה שלא לשלוח צוותי כיבוי למוקד השריפה בבני ברק. זאת בניגוד להודעת כבאות והצלה כי הוראה כזו לא ניתנה
דניאל אלעזר
25 בינואר 2021
11:51
עודכן ב 16:34

פרסום ראשון: מתחקיר ראשוני של אירוע הצתת האוטובוס הלילה בבני ברק עולה כי כוחות הכיבוי חשבו שמדובר בתלונת סרק והמתינו לליווי משטרתי שלא הגיע. מוקדם יותר הבוקר (שני) דחו בכבאות והצלה לישראל את הטענה כי ניתנה הוראה פיקודית שלא לשלוח צוותים הלילה לבני ברק, לאחר שהגיעו למוקד הכבאות טלפונים של תושבים שדיווחו על אוטובוס שעולה באש. הקלטה שהגיעה לידי כאן חדשות הראתה כי הוראה שכזו דווקא כן ניתנה.

בהקלטה נשמע קצין הביטחון של חברת האוטובוסים אפיקים משוחח עם מוקדן של כבאות והצלה ושואל אותו מדוע לא נשלחו צוותים לבני ברק לכבות את האוטובוס שהוצת. המוקדן השיב לקצין הביטחון: "יש הוראה כרגע לא להוציא צוותים למקום".

יו"ר ועד עובדי אפיקים, יוני קריספין, סיפר בתוכנית לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "אנחנו התקשרנו לכיבוי אש ואמרנו להם להגיע ושהאוטובוס עולה באש, והם עונים שקיבלו הוראה מהמשטרה לא לצאת לחילוץ. אני לא יודע איך האמבולנס בכלל הגיע לשם".

נהג האוטובוס, אייל ציפורי, סיפר בתוכנית: "לא יודע איך אני בחיים עכשיו. זרקו אבנים, וניפצו את הדלת והחלונות. אחד מהפורעים נכנס לאוטובוס והתחיל לבעוט בי ולתת בוקסים. כרגע אני לא חוזר לנהוג, לא מאמין שאחזור לבני ברק. זה פיגוע לכל דבר".

מוקדם יותר כאמור דחו בכבאות והצלה את הטענות נגדם וציינו כי הלוחמים פעלו אמש בבני ברק בכמה זירות. לאחר פרסום ההקלטה ועדויות המעורבים נמסר מנציבות כבאות והצלה כי האירועים אמש ובכלל זה שריפת האוטובוס מתוחקרים לצורך שיפור המענה המבצעי.

"סגל הפיקוד הבכיר רואה בחומרה את הניסיון לפגוע בכוחות החירום ולחבל בפעולות החילוץ וההצלה של לוחמי האש בעיר בני ברק. לוחמי האש פעלו הלילה במספר אירועים מבצעיים תוך שהם נזקקים לליווי משטרתי צמוד למוקדי האש ובמהלכם נרגמו רכבי הכיבוי באבנים על ידי פורעי חוק. בנוסף, חוו הלוחמים התגודדות אלימה של מפגינים מול תחנת הכיבוי בעיר שאף ניסו לפרוץ לתחנה תוך חסימת יציאתן של הכבאיות אל מוקדי האש. נציב כבאות והצלה מבקש מהציבור לגלות אחריות ולאפשר לכוחות הביטחון לבצע פעולות חילוץ והצלה מצילות חיים", נמסר.