מנוע החיפוש גוגל
צילום: אי-פי

למה גוגל מאיימת על אוסטרליה?

מי יתכופף ראשון: עימות יוצא דופן ביבשת הדרומית בין הממשלה והמחוקקים לענקית החיפוש. המדינה החלה לדרוש מגוגל תשלום קבוע בחוק על הפצת חדשות - ותאגיד הענק מאיים מנגד שיפסיק לחלוטין את כל הפעילות בה
גיא בריצמן
25 בינואר 2021
18:18

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הגיב הלילה (שני) להודעה של חברת גוגל לפיה תפסיק את הפעלת מערכת החיפוש בארצו, אם תעבור במדינה הצעת חוק שתחייב את החברה לשלם עבור תכני החדשות שהיא מפרסמת. מוריסון אמר כי אינו חושש ממצב בו תפסיק החברה את השימוש לכמעט 25 מיליון אזרחי אוסטרליה והתייחס להודעה כאיום.

ביום שישי האחרון עלתה בפרלמנט האוסטרלי הצעת חוק לתיקון האסדרה (רגולציה) שחלה על הפלטפורמות הדיגיטליות של גוגל ושל פייסבוק, במסגרתה נחסכת משתי הענקיות חובת התשלום על פרסום התכנים. עלתה בעקבות זעמן של חברות החדשות והתוכן באוסטרליה, על כך שבמשך שנים אינן מקבלות תמלוגים עבור התכנים שהן מעלות לרשת, שאותם ניתן למצוא במנוע החיפוש של גוגל או בפייסבוק.

אולם, ברחוב האוסטרלי נשמעים קולות אחרים. בין היתר, מתנגדים להצעת החוק בעלי עסקים קטנים שעיקר פרנסתם נעשה הודות לפרסומם במנוע החיפוש הפופולרי. על פי ההערכות, מנוע החיפוש של גוגל נותן מענה לשלושה מיליארד בקשות חיפוש בממוצע ביום והוא הגדול ביותר בקרב מנועי החיפוש, בהם בינג של חברת מייקרוסופט.