אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים בהיריון: אל תתחסנו בחיסון של מודרנה

הארגון סייג: אלא אם הן עובדות מערכת הבריאות או נמצאות בסיכון גבוה • בכירה בארגון הבריאות העולמי לכאן רשת ב: ניסוח ההמלצה לא נכון, ומתוקן ברגעים אלה • אין שינוי בעמדת משרד הבריאות, שממליץ לנשים הרות בסיכון גבוה להתחסן
כתבי כאן חדשות
26 בינואר 2021
03:45
עודכן ב 20:55

ארגון הבריאות העולמי המליץ היום (שלישי) לנשים בהיריון שלא להתחסן בחיסון נגד קורונה של חברת מודרנה, אלא אם הן עובדות מערכת הבריאות או נמצאות בסיכון גבוה. בכירה בארגון, ד"ר דורית ניצן, ציינה בריאיון לכאן רשת ב שההמלצה נוסחה בצורה מטעה, והסבירה: "אני חושבת שזאת לא המלצה אלא דף תשובות לשאלות שאיכשהו מצא את דרכו החוצה. הניסוח לא נכון ומתוקן ברגעים אלה". 

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר דורית ניצן בכאן רשת ב

בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה הוסיפה ד"ר ניצן: "אוכלוסיית הנשים ההרות לא נבדקה בניסוי, ולכן קשה לנו להגיד באופן נחרץ שזאת קבוצה שצריך לחסן בכל מקרה. מה שאנחנו אומרים זה שנשים שנמצאות בחשיפה גבוהה ונשים עם מחלות רקע - יש לשקול ברצינות את החיסון". 

גם גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובוועדת התיעדוף של החיסונים מבהירים שאין שינוי בעמדתם, וממליצים לנשים בהיריון הנמצאות בקבוצת סיכון או בחשיפה גבוהה לנגיף להתחסן. גם נשים שאינן עומדות בתנאים הללו יכולות להתחסן נגד קורונה. עוד הסבירו הגורמים כי אין עדות לפגיעה באישה הריונית או בעובר, ולא ידוע על מנגנון ביולוגי שעלול לייצר פגיעה. לדבריהם, הסכנה בתחלואת קורונה גבוהה יותר מהסכנה שבחיסון.  

אמש הודיעה מודרנה שבניסוי שקיימה נמצא שלא הייתה השפעה למוטציה הבריטית על יעילות החיסון. עוד מסרה החברה כי המוטציה הדרום אפריקנית הורידה את תגובת החיסון פי 6 מהרגיל, אולם הוא נשאר יעיל ברמות המצופות כדי לספק הגנה מהנגיף. בנוסף, הודיעה מודרנה כי החלה בניסוי בגרסה מעודכנת של החיסון.

בתחילת חודש ינואר, הייתה חברת פייזר הראשונה לעדכן כי החיסון שפיתחה יעיל נגד זני הקורונה מדרום אפריקה ומבריטניה - לפי תוצאות ניסוי שערכה. למרות הממצאים המעודדים, המחקר היה ראשוני ולא עבר ביקורת עמיתים. מדענים סברו כי המחקר עדיין חסר ושאין בתוצאות די כדי להוכיח באופן ברור את יעילות החיסון כנגד המוטציות. 

בתוך כך, ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הציגה אתמול לשרים בוועדת החוקה של הכנסת תמונת מצב מדאיגה לגבי קצב התפשטות מוטציות הנגיף בישראל. "אנו במצב בעייתי מבחינת התחלואה. על אף שמקדם ההדבקה יורד, אנחנו עדיין בעומס גדול. הגענו לכך בגלל המוטציה הבריטית", אמרה.

"אנחנו רואים התפשטות מאוד מהירה", הוסיפה אלרעי-פרייס. "לפחות 50% מהדגימות הן מהמוטציה הבריטית, בעיקר במגזר החרדי. כנראה שבמגזר הערבי עדיין לא נפוצה המוטציה, מה שאומר שעליית התחלואה שם עוד לפנינו. זה משפיע בצורה ישירה על רמת התחלואה בישראל, וזה מוביל לתחלואה קשה יותר גם בקרב צעירים וגם בקרב ילדים, ולתחלואה קשה בנשים הרות, שלא ראינו קודם. החיסון עובד מול המוטציה הבריטית אבל קצב הווירוס מדביק הרבה יותר מהר מקצב החיסון. על המוטציה הבריטית כבר אין שליטה, אבל אנחנו מנסים למנוע מוטציות אחרות".

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכל רשף, בן יניב, מואב ורדי ומאיה ראכלין