מתוך הכתבה
נצ"מ י' מפקד טייסת רמון

תיעוד בלעדי: כך נשמעת תקיפה ישראלית בסוריה במכשיר הקשר של חיל האוויר

לפי פרסומים זרים תקפה ישראל לפחות חמש פעמים בסוריה בחודש האחרון, פעמים רבות תחת אש טילי הנ"מ הסוריים. נצ"מ י', מפקד בסיס רמון מספר על האתגר החדש שמטוסי החיל ניצבים מולו בגיחות הליליות
רועי שרון
25 בינואר 2021
21:11

יותר מ-200 טילי נ"מ שיגר הצבא הסורי לעבר מטוסי חיל האוויר בשנה האחרונה. ירי הנ"מ הפך בשנתיים האחרונות לאיום מרכזי על טייסי החיל, שנדרשים לתקוף בשטח סוריה מול ירי טילי קרקע-אוויר. בתיעוד שהובא היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11 נשמעת רשת הקשר בזמן אחת התקיפה שבוצעה השנה.

בחודש האחרון מנצלת ישראל את חילופי הממשל בארצות הברית, ומתוך הנחה שאיראן תתקשה להגיב, תקף צה"ל, לפי פרסומים זרים, חמש פעמים יעדים בשטח סוריה. אל"מ י׳ הוא מפקד בסיס רמון, המופקד על מטוסי F-16I ועל שתי טייסות של מסוקי קרב אפאצ’י.

"בסיס רמון איבד לפני כשלוש שנים מטוס F-16I שהופל מאש נ"מ סורית", מזכיר אל"מ י' בשיחה עם כאן חדשות. "מי שיגיד לך שזה לא דורך אותו זה לעניות דעתי לא נכון. אנחנו מסתכלים החוצה, אתה רואה טילים עפים עליך. אתה מתכנן את המשימה גם מוכן להפתעות צריך לדעת להגיב בקבועי זמן קצרים".

הכוחות האיראניים בסוריה נזהרים בשנה האחרונה לא להגיב בירי נגד ישראל, אבל תרחיש כזה בהחלט מטריד את מפקדי החיל. לא רק יעדים איראניים תוקפת ישראל בסוריה, גם סוללות של הגנה אווירית, וגם מטרות של ארגון חיזבאללה בחזית רמת הגולן. בכמה מהתקיפות השתתפו גם מסוקי האפאצ’י.

תפקידו הקודם של אל"מ י' היה מפקד טייסת האדיר, של מטוסי F-35 המתקדמים. הוא גם היה הראשון בחיל האוויר הישראלי שהטיס את האדיר בטיסה מבצעית.בעקבות הסכם השלום שנחתם מול איחוד האמירויות, אישר ראש הממשלה לנשיא לשעבר טראמפ למכור את המטוס המתקדם לאמירויות. במערכת הביטחון מתחו ביקורת על המהלך, אבל אל"מ י', סיפר בריאיון למה היתרון האסטרטגי של ישראל אינו בסכנה.

"בכל מטוס שקלטנו שמנו בו משהו ישראלי. גם בF-35 יש אותו משהו ישראלי ואני מאמין שתהיה לנו אותה עליונות בשדה הקרב", אמר אל"מ י', ואישר שלישראל נשמר היתרון הטכנולוגי.