t
-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל הפשרה המסתמנת בחוק הקנסות: כחול לבן תתנגד להארכת הסגר

בכחול לבן החליטו שלא לכנס את ועדת הכנסת לדון בסגר, וההכרעה תגיע למליאה מחר • יו"ר הקואליציה הציע: מוסד חינוך ייסגר רק לאחר כמה קנסות
שרון עידן ואורלי אלקלעי
26 בינואר 2021
10:42
עודכן ב 19:58

בגלל הפשרה המסתמנת בין הליכוד לחרדים בחוק הקנסות: בכחול לבן הודיעו הערב (שלישי) שיביאו את ההצבעה על הסגר לדיון מחר במליאה – ויתנגדו להארכתו. תקנות הסגר אמורות היו להיות מאושרת בוועדת הכנסת היום, ובליכוד רצו שכחול לבן תאריך את האפשרות לדון בהן בשלושה ימים.

כאמור, בשל ההתנגדות של מפלגתו של גנץ – הדיון בתקנות יתקיים במליאת הכנסת מחר. מנגד, אם המליאה תדחה את התקנות, גם הקנסות על הפרת הסגר מהשבועיים האחרונים יתבטלו. 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר העלה היום בדיון של ועדת החוקה על חוק הקנסות את האפשרות לפשרה – מוסדות חינוך יקבלו צו סגירה רק לאחר שיחולקו להם כמה קנסות. בכחול לבן צפויים להתנגד להצעה. בד בבד, חברי הכנסת קיבלו הודעה שהמליאה תכונס מחר, אם ועדת החוקה תאשר את חוק הקנסות לקריאה שנייה ושלישית. 

בשיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראשי המפלגות החרדיות סוכם שהחוק יעבור בוועדה, אך ישונה כך שרק קצינים בכירים במשטרה יוכלו לרשום קנס של עשרת אלפים שקלים למוסדות שיפעלו שלא כחוק. חברי הכנסת החרדים דורשים שלא לאפשר הוצאת צווי סגירה למוסדות חינוך ולמוסדות דת שיפרו את ההנחיות. מנגד, בכחול לבן אומרים שיתנגדו לפשרה בין ראש הממשלה לחרדים וידרשו לאשר את הצעת החוק בלי שינויים. 

בד בבד, שר הביטחון בני גנץ הבהיר שכחול לבן לא תסכים לקיים ישיבת ממשלה בנושא הסגר לפני יום חמישי, כדי לבחון את השינוי במקמות התחלואה. 

אדלשטיין: רק 34% מצוותי ההוראה התחסנו עד עכשיו - נתון מדאיג

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום כי משרדו ביקש להאריך את הסגר בשבועיים והדבר קוצץ. "נבקש הארכת סגר לפחות לשבוע, ונראה עד כמה נשפר את נתוני הירידה בחולים הקשים בעקומת התחלואה", אמר בדיון בוועדת החוקה. עוד הוסיף שר הבריאות כי רק 34% מצוותי ההוראה התחסנו עד עכשיו - נתון מאוד מדאיג, לדבריו.

שר הבריאות הסביר: "הנתון היחיד שאיכשהו נותן הבנה שהסגר עובד הוא הירידה במקדם ההדבקה, אבל המספרים עדיין גבוהים ואין את אותה צניחה שראינו בסגרים הקודמים אחרי שמקדם ההדבקה ירד". לדבריו, "התוכנית כרגע היא להמשיך בהגבלות הקיימות ובסגר, עד שנראה ירידה בכמות החולים במצב קשה".

סגירת נתב"ג: מעבר רבין מירדן נשאר פתוח לכניסת ישראלים

 מעבר הגבול בערבה על שם יצחק רבין יישאר פתוח לפי שעה לכניסת ישראלים. המשמעות היא שמי שנמצאים בחו"ל יוכלו לטוס לירדן וממנה לישראל. שלשום, הממשלה הכריעה וקבעה כי נמל התעופה בן גוריון ייסגר למשך שבוע. זאת כדי למנוע כניסת מוטציות של נגיף קורונה לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה: "אנחנו מקדימים את העולם, נסגור את המדינה הרמטית".

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי במשרד פועלים לסגור את המעברים כבר היום: "נוצרה פרצה מסוכנת הגובלת במחדל וחייבים לסגור את הפרצה הזאת כאן ועכשיו״, אמר הגורם. 

אתמול בחדשות הערב פורסמו הדרישות של הממשלה בעקבות סגירת השמיים, בהן: טיסה במקרי חירום רפואיים או הומניטריים תיעשה רק במטוסים פרטיים, בהם עד תשעה מושבים. עלות שעת טיסה במטוסים אלה עומדת על כ-10 אלף דולר. למעשה, אדם מן היישוב שנדרש לטוס לטיפול רפואי, הלוויה או אירוע חריג אחר לא יוכל לטוס כלל.

משרד התחבורה דורש לממן טיסות במטוסים פרטיים לישראלים שיורשו לצאת מהארץ במסגרת החריגים לסגירת השמיים. מדובר בהצעה שנתמכת בגורמים נוספים בממשלה. עוד הציע משרד התחבורה שהמדינה תממן את השהות במלונות בחו"ל לישראלים שלא יוכלו לחזור ארצה בגלל סגירת השמיים, וכן את כרטיסי הטיסה החלופיים שירכשו. בנוסף, הוצבה דרישה להעניק סיוע נוסף לחברות התעופה הישראליות.