עבאס
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

גורמים בחד"ש ובבל"ד: עבאס כבר החליט לרוץ לבד

על-פי הערכות: ברשימה המשותפת לא יגיעו להסכמות שיאפשרו ריצה באותה המתכונת • רע"מ הודיעה למשותפת: נסכים לא להמליץ על נתניהו בתמורה לתנאים שלנו
יערה שפירא וערן זינגר
26 בינואר 2021
15:57
עודכן ב 21:23

ראשי הרשימה המשותפת מקיימים הערב (שלישי) פגישה מכריעה, ועל פי ההערכות - לא יגיעו להסכמות שיאפשרו את ריצם שוב יחד באותה המתכונת. היום פורסם בחדשות הערב שגורמים בחד"ש ובבל"ד טוענים: מנסור עבאס כבר החליט לרוץ לבד "ולהבעיר מלחמה תרבותית בחברה הערבית". אחד מהם אף כינה את רע"מ: "סניף בישראל של האחים המוסלמים". 

בתע"ל של חבר הכנסת אחמד טיבי מתלבטים לאן יצטרפו במקרה של פיצול במשותפת, בין חד"ש ובל"ד מחד לבין רע"מ מאידך. מוקדם יותר הציבה סיעת רע"מ לרשימה המשותפת שני תנאים תמורת ההסכמה שלה שלא להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה. התנאי הראשון הוא  שהרשימה להודיע כעת במי היא כן תתמוך, ועם מי היא מוכנה לשתף פעולה כדי להשפיע בפוליטיקה הישראלית.

הרשימה המתפרקת: ברחוב הערבי יש משב רוח של פוליטיקה חדשה | דעה

התנאי השני הוא שהמפלגות האחרות ברשימה יתחייבו שלא להצביע בעד חוקים שסותרים את העקרונות השמרניים שלה ובכלל זה "חוקים שתומכים בסוטים", כלשונה או חוקים שמקדמים פונדקאות. בהודעה שפרסמה רע"מ נכתב: "מטרתנו היחידה העומדת מול עינינו היא העצמת הכח הפוליטי של המצביע הערבי והבאתו לידי ביטוי לטובתו ולהשגת זכויותיו, ואין לנו מטרות אחרות".

בריאיון לתוכנית חדר החדשות בכאן 11 אמר היום יו"ר בל"ד סאמי אבו שחאדה בתגובה לתנאים של רע"מ: "מי שכנראה שינה את דעותיו זה מנסור עבאס. את זה הוא צריך להסביר, אני באמת לא יודע מה הוא רוצה".

יו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס התראיין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 לפני כחודשיים ואמר כי יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לא חייב להנהיג את הרשימה המשותפת והוסיף: "אני צריך להנהיג את הרשימה המשותפת בגישה שאני מנסה לקדם".

"אין לי כוונות לפרק את הרשימה המשותפת, אבל אני רוצה שהרשימה תחזור לייצג את הציבור כמו שצריך בתחומים מסויימים", אמר חבר הכנסת עבאס. כשנשאל האם בכוונתו להחליף את ראש הרשימה איימן עודה, השיב ח"כ עבאס: "יש הבדל בין להיות יושב ראש לבין להנהיג, חשוב לי שננהיג את הרשימה המשותפת למקום אחר לגמרי".

באשר ליחסיו עם ראש הממשלה נתניהו אמר עבאס כי "עד עכשיו לא ראש הממשלה, לא הליכוד, אף גורם אחד לא פנה אליי וביקש ממני דבר". עבאס הוסיף כי "כל ראש ממשלה שמנהל את המדינה - אני אשאף לבוא איתו במגע כדי להשיג הסכם לחברה הערבית".

הסערה ברשימה המשותפת החלה בחודש אוקטובר 2020, כאשר ח"כ עבאס ניהל את ישיבת המליאה בכנסת כסגנו של יו"ר הכנסת. המליאה דחתה את ההצעה של חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת פרשת הצוללות.

זאת בתום רצף הצבעות דרמטי שבמהלכו כבר אושרה ההצבעה. בהצבעה ראשונה שהתקיימה בצורה ידנית תמכו 25 חברי כנסת ו-23 התנגדו לה והיא אושרה. יו"ר הכנסת לוין הורה מייד לבטל את ההצבעה. דיון קבינט הקורונה נעצר, הצבעה שמית אורגנה בתוך זמן קצר ובהצבעה השנייה נדחתה ההצעה.

לאחר מכן הגיעו, בתחילת חודש נובמבר, התקפות חריפות ברשתות החברתיות בערבית על ח"כ עבאס, בעקבות הדיון שניהל בכנסת בוועדה למיגור הפשיעה בחברה הערבית, במעמד ראש הממשלה נתניהו. ח"כ עבאס, אמר בגלוי שלמען האינטרסים של החברה הערבית, הוא מוכן לעשות דברים שלא עשו לפניו.

שותפיו ברשימה זעמו על האמירה, והזהירו אותו שנתניהו משקר לו. יו"ר הרשימה המשותפת עודה הגיב לביקורת שנשמעה נגד ח"כ עבאס, ואמר: " "אנחנו הערבים נגד נתניהו ונגד הכיבוש - לעזור לו זה האנטיתזה של הדרך שלנו".