מחלקת קורונה בשערי צדק, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הדוח שהוצג למקבלי ההחלטות: להפעיל את מערכת החינוך בשלב מוקדם

הדוח שהוצג למקבלי ההחלטות: להפעיל את מערכת החינוך בשלב מוקדם • מנכ"ל משרד הבריאות: "יהיה נבון להמשיך עוד זמן מה את הסגר" • השר דרעי: מעברי הגבול היבשתיים ייסגרו ממחר • מעבר אלנבי יישאר פתוח למעבר תושבי יהודה ושומרון
עמיחי שטיין ונוב ראובני
27 בינואר 2021
07:24
עודכן ב 18:21

הדוח שהוצג למקבלי ההחלטות: חוקרי האוניברסיטה העברית העבירו היום (רביעי) דוח שלפיו הירידה בתחלואה ובמאומתים זהה בקצב לשלב המקביל בסגר הקודם. על פי הדוח, העומס על בתי החולים צפוי לרדת בשבוע הקרוב, בעקבות ירידה בתחלואה הקשה. 

לקראת ירידה בתחלואה? מבט מקרוב על נתוני הסגר הקודם

המשמעות של הנתונים, לדבריהם, היא שהסגר בשילוב החיסונים מוביל לירידה נצפית בתחלואה בכל המדדים. עם זאת – רק במהלך השבוע הקרוב תתברר מידת ההשפעה של החיסון והסגר על קצב הירידה של התחלואה.

עוד צופים החוקרים כי  עוד לפני אמצע חודש פברואר מספר המתים יהיה 5,000 איש. החשש הוא שהמוטציה הבריטית תגרום לירידה איטית יותר במאומתים מאשר בסגר הקודם, ותעכב את ההקלה על העומס בבתי החולים. 

ההמלצה העיקרית של החוקרים היא שיש להמשיך בתהליך שיבטיח הורדת תחלואה. עוד הומלץ לשלב את הפעלת את מערכת החינוך בשלב מוקדם באזורים בעלי תחלואה נמוכה ואחוז מתחסנים גבוה לאור העובדה שההשפעה נצפית על מקדם ההדבקה בקרב התלמידים קטנה.

פרופ' לוי: "יהיה נבון להמשיך עוד זמן מה את הסגר"

מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי אמר הערב  לכאן רשת ב: "יהיה נבון להמשיך עוד זמן מה את הסגר". פרופסור לוי הסביר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה שיש בלימה מסויימת של מקםד ההדבקה, שעומד על פחות מ-1, אך שיעור המאומתים עדיין נשאר גבוה. 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

על התפשטות המוטציה הבריטית בישראל הוסיף מנכ"ל משרד הבריאות כי "במגזר החרדי זיהינו וריצפנו אותו. בקרב הנשים ההרות שחלו בקורונה, ומצבן היה מורכב, אצל חלקן התגלתה המוטציה הבריטית". פרופסור לוי התייחס לחיסון נשים בהיריון והסביר: "אנחנו ממליצים לנשים בהריון שיש להן 'סיבה' להתחסן - למשל נשות צוות רפואי, נשות צוות חינוכי ובעלות מחלות לוואי - כן להתחסן. כל היתר שתתייעצנה ושיעשו כרצונן". 

עוד הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות כי משרדו לא הוציא הנחייה שחייבת אנשים לערוך בדיקות סרולוגיות כדי לחזור למוסדות. "זוהי אינה הוראה של משרד הבריאות", הדגיש. 

אחרי נתב"ג - גם הגבולות היבשתיים ייסגרו

מעברי הגבול היבשתיים ייסגרו החל ממחר בבוקר - כך הודיע היום שר הפנים אריה דרעי. תוקף הצו של השר הוא מיום חמישי בשעה 06:00 ועד ליום ראשון, 31 בינואר. מעברי הגבול שייסגרו הם נהר הירדן, טאבה וערבה. מעבר אלנבי יישאר פתוח למעבר תושבי יהודה ושומרון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בעת ביקורו במרכז חיסונים בשדרות לסגירת המעברים היבשתיים ואמר: "נאריך את איטום הגבולות שלנו. אנחנו הראשונים בעולם לסגור את הגבולות ולא לאפשר לשום טיסות מסחריות להיכנס למדינת ישראל. אוסיף לכך עכשיו את ניתוק הגישות היבשתיות, כולל כבישי הירדן". 

נתניהו ציין שהמוטציה הבריטית משתוללת והוסיף שיביא מחר הצעה להאריך את הסגר בממשלה. שר הבריאות יולי אדלשטיין, שהשתתף גם כן בסיור, טען כי "יש היענות מדהימה של האוכלוסייה לחיסונים. אנחנו צריכים להאריך את הסגר. ביקשתי שהממשלה תדון בזה. צריך להמשיך כדי לתת למספרים לרדת".

בשל תקלה: ילדים במודיעין הוזמנו להתחסן בכללית

בשל תקלה נקודתית באיזור מודיעין נשלחו היום מסרונים המזמינים ילדים שאינם בקבוצת היעד להתחסן. בשעה האחרונה כבר יצאו הודעות המבטלות את הזימון בצירוף התנצלות על התקלה. זימון תור באתר, באפליקציה או במוקד אינו אפשרי למי שאינו בקבוצות המוגדרות ולכן התקלה התרחשה רק בשליחת המסרונים.

בתוך כך, בכיר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות פרסם הבוקר אזהרה מפני שימוש לא אחראי בבדיקות הסרולוגיות. בנייר העמדה של מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, ד"ר טל ברוש, נכתב כי מדובר בבדיקות לא מבוססות וכי לא ידוע על קשר בין רמת הנוגדנים לבין מוגנות מפני הדבקה.

לדבריו, בקרב אנשים שהחלימו מקורונה, העדר נוגדנים בבדיקה סרולוגית לא אומר שהם אינם מוגנים מהדבקה חוזרת. בנוסף, קבלת שתי מנות חיסון נגד קורונה אמורה להביא להגנה של 95% בפני המחלה, ללא קשר ידוע לרמת הנוגדנים בבדיקות. "אני לא ממליץ לאנשים סתם ללכת ולבדוק האם יש או אין להם נוגדנים, בין אם חלו, לא חלו, חוסנו או לא חוסנו", כתב ד"ר ברוש. הוא הוסיף כי "מי שלא ידוע שחלה - צריך שיתחסן. שירותי רפואה המבטיחים פרשנות של מוגנות בפני מחלה לפי רמת נוגדנים, יש בזה אפילו קצת מן ההונאה של הציבור".

שיפור איטי בנתוני החולים, היציאה מהסגר עוד רחוקה 

מוקדם יותר דיווח משרד הבריאות על ירידה במספר הנדבקים המאומתים אתמול - 7,737. אחוז הבדיקות החיוביות נותר גבוה והיה אתמול 9.6%. גורמים במשרד הבריאות מביעים תסכול ממצב התחלואה הגבוהה. בשיחה עם כאן חדשות אמרו הגורמים: "המודלים שלנו ושל מומחים אחרים קרסו - כולם חזו ירידה במספר החולים הקשים אבל זה עדיין לא קורה".

ד"ר אורלי גרינפלד, מנהלת רפואית ב"מגן ישראל" אמרה הבוקר כי נתוני התחלואה מראים שיפור אבל הוא איטי מידי. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמרה ד"ר גרינפלד כי "מבחינת החולים הקשים אין ירידה אבל המצב הוא סטטי. ההסבר לזה הוא שכנראה הסגר לא מהודק מספיק".

על חיסון הנשים בהיריון אמרה גרינפלד: "ההמלצות שלנו בארץ וגם של איגוד הגניקולוגים והמועצה לגניקולוגיה בארץ תואמות למה שפורסם בעולם - היריון מהווה גורם סיכון למחלה יותר קשה. לכן אנחנו כן ממליצים, כמו בעולם, לאישה שיש לה עוד גורמי סיכון מעבר להיריון - כן להתחסן. לאישה שאין לה גורמי סיכון והיא אינה בחשפיה גבוהה, אנו מציעים להתייעץ עם הרופא המטפל ומאפשרים לה אם היא רוצה בכך - גם להתחסן".