t
-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משרד הבריאות יבקש להאריך את הסגר בשבוע

נתניהו מפעיל לחץ על גנץ כדי לאפשר את קיום ישיבת הממשלה מחר • ממחר – גיל המתחסנים נגד קורונה יירד ל-35 ומעלה • יוזמה שעלתה בדיונים פנימיים: לאכוף בידוד בצורה אלקטרונית, כחלופה לבידוד במלונית • פייזר מפתחת מנת חיסון נוספת – שתתגבר על המוטציות של נגיף קורונה
גילי כהן ונוב ראובני
27 בינואר 2021
19:32
עודכן ב 21:58

משרד הבריאות יבקש מחר (חמישי) להאריך את הסגר בשבוע, באותה מתכונת של הסגר הנוכחי – כך פורסם בחדשות הערב. ייתכן שתהיה פשרה שתאפשר להאריך את הסגר בכמה ימים, ייתכן שעד מוצאי שבת. עם זאת, המועד לישיבת הממשלה טרם נקבע. נתניהו מפעיל לחץ על גנץ כדי לאפשר את קיום הישיבה מחר, לכן גם בליכוד הוציאו הודעה כי הם תומכים בהצעה להעלאת חוק הקנסות. מנגד, גנץ מתעקש כי עד להתקדמות בנושא, לא תכונס הממשלה.


מוקדם יותר, משרד הבריאות הודיע שממחר גיל המתחסנים נגד קורונה ירד ל-35 ומעלה. עד כה חוסנו בישראל 2,770,808 בני אדם, מתוכם 1,385,399 במנה שנייה. גם היום נמשכה הירידה במספר הנדבקים החדשים שאובחנו אתמול – 7,756. שיעור הבדיקות החיוביות נותר גבוה ועמד על 9.6%. 

יוזמה שעלתה בדיונים פנימיים: לאכוף בידוד בצורה אלקטרונית

בדיונים פנימיים של משרד הבריאות, פיקוד העורף וגורמים בממשלה נידונה האפשרות לאכיפה אלקטרונית של הבידוד בקרב שבים מחו"ל. לפי נתונים עדכניים רק כשליש מהשבים מחו"ל שחייבים בבידוד ביתי אכן שומרים עליו. מנגד, מעקב אלקטרוני אחרי אזרחים מעלה בעיות מבחינה חוקית. 

כדי לאכוף את הבעייתיות המשפטיות בנושא, ולגרום לכך שהמעקב האלקטרוני יהיה מרצון ולא בכפייה – הוצע להתנות את האפשרות לבידוד ביתי ולא בידוד במלונית, בהסכמה לבידוד אלקטרוני. מדובר בהליך דומה למה שנעשה בעבר כדי לעודד אנשים להיבדק בכניסה לארץ בנתב"ג. 

משמעות המהלך היא שאדם שישוב מחו"ל יידרש לבידוד במלונית, ואם ירצה לקיים בידוד ביתי ולא במלונית - יצטרך לאפשר מעקב אלקטרוני מסויים, שיבטיח שהוא יישאר מבודד בביתו. הגורמים שהעלו את הרעיון הזה מאמינים שזו הדרך הטובה ביותר לפתוח את השמיים בצורה בטוחה.

הצורך באכיפת הבידוד של השבים מחו"ל עולה מיום ליום בשל התפשטות זנים שונים של נגיף קורונה בישראל. השבוע התגלו בדגימות אקראיות שלושה נדבקים חדשים במוטציה הדרום-אפריקנית. חולה שאובחן כנשא של המוטציה כבר ב-14 בדצמבר הוביל להידבקותם של שלושה בני אדם נוספים.

בבדיקות לא עלה שהמוטציה שהתגלתה השבוע הגיעה מחו"ל, מה שמגביר את החשש שהזן הדרום-אפריקני כבר מתפשט בקהילה. 34 דגימות חשודות הועברו השבוע לריצוף. לגבי המוטציה מקליפורניה עולה שמתוך שלושה מאומתים שהתגלו עד כה בישראל – שניים אותרו בדיגום אקראי. שרשרת ההדבקה ככל נראה נקטעה בזכות שמירה על בידוד כנדרש. 

פייזר מפתחת מנת חיסון נוספת - שתתגבר על המוטציות

ענקית התרופות פייזר הודיעה שהיא מפתחת יחד עם חברת ביונטק "מנת דחף" – זריקה נוספת לחיסון שאמורה להגן מהזנים החדשים של הקורונה. בפייזר אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שהם מניחים את התשתית כדי להגיב מהר במקרה שזן חדש של הנגיף יגרום לכך שלא תתפתח חסינות מספקת. 

כאמור מדובר בהכנות ראשוניות, והמחקרים הדרושים לכך עדיין לא אושרו על ידי הרשויות הרגולטוריות. ההערכות הן שהחיסון של פייזר כרגע אמור להיות יעיל נגד המוטציה הבריטית והדרום-אפריקנית. בד בבד, גם חברת מודרנה הודיעה שהיא מפתחת "מנת דחף", והוסיפה שהחיסון שלה יעיל נגד המוטציה הדרום-אפריקנית, אך מייצר רמת נוגדנים נמוכה יותר – מה שעלול לאותת על הגנה פחותה. 

למה עדיין לא נקבע נתון מספרי ליציאה מהסגר? 

בשונה מסגרים קודמים – שבהם מערכת הבריאות הציבה רף של נדבקים חדשים ביום או מקדם הדבקה מסויים כתנאי ליציאה מהסגר - הפעם אין נתון כזה. בכירים במערכת הבריאות אומרים שימליצו על יציאה מהסגר רק לאחר שיוכלו לראות ירידה קבועה בנתונים ולקבוע מהו קצב המגמה. 

חלק מהסיבה שאין עדיין נתון ליציאה מהסגר הוא שהמודלים שעליהם נשען משרד הבריאות לא מתממשים. המשרד נשען על ממוצע של המודלים שעורכים עבורו ארבע קבוצות של חוקרים. לפי הממוצע, מספר החולים החדשים שמצבם קשה היה אמור להגיע ל-100 ביום כבר לפני יומיים. במציאות הנתון הזה גבוה מהתחזיות.