ארכיון

המשותפת הודיעה: "עבאס בחר להתפצל", גורם ברשימה: כלום לא סגור

בסיעת תע"ל של אחמד טיבי טענו שההודעה של הרשימה המשותפת לא פורסמה על דעתם וביקשו להשמיט את שמם ממנה. עבאס: "ניסינו למנוע התפרקות המשותפת עד הרגע האחרון, עכשיו ההחלטה היא בידי מועצת רע״מ". ישיבת ראשי המשותפת הסתיימה בלי הסכמות
יערה שפירא וערן זינגר
27 בינואר 2021
19:35
עודכן ב 20:07

ממשיכים לרוץ יחד? בהודעה שפרסמה הרשימה המשותפת הערב (רביעי) נכתב כי סיעת רע"מ בראשות מנסור עבאס הבחרה להתפצל מהרשימה תוך "חריגה מרצון הבוחרים". בסיעת תע"ל של אחמד טיבי טענו שההודעה לא פורסמה על דעתם וביקשו להשמיט את שמם ממנה. גורם במשותפת אמר לכאן חדשות: "שום דבר לא סגור, יש עוד שבוע". 

עוד נכתב בהודעת הרשימה: "למרות המאמצים הכבדים, וההזדמנויות שנתנו שותפותיה של רע"מ לרשימה כדי לשמור על אחדות, המשיכו אנשי הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית להציב תנאים וליצור מחלוקות, ונראה שהם כבר קיבלו מראש החלטה להתפצל". 

עבאס מצידו השיב לטענות ותקף: "הם רוצים גם לא לכבד את ערכי הדת והחברה, וגם להישאר על הספסל של המגרש הפוליטי. ניסינו למנוע התפרקות המשותפת עד הרגע האחרון, עכשיו ההחלטה היא בידי מועצת רע״מ". 

מוקדם יותר הסתיימה ישיבת ראשי הרשימה המשותפת ללא הסכמות. אחד הגורמים המעורבים בשיחות אמר אחרי הישיבה: "נגמר. אין משותפת". ברע"מ מסרו: נדחתה דרישתנו מיתר המפלגות לקחת בחשבון את ערכי הדת והאסלאם בהצבעות בכנסת. לא נקבל את זה.

יו"ר רע"מ התייחס הבוקר למחלוקת המחריפה ברשימה המשותפת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן אמר כי "הרשימה המשותפת נמצאת במבוי סתום. בואו נמצא גישה אחרת, אנחנו נעשה את המקסימום כדי לשמור על המשותפת".

האזינו לריאיון עם מנסור עבאס בכאן רשת ב, הבוקר

"אנחנו מסכימים אחד עם השני בעניין מה שאנחנו רוצים, אבל אנו חלוקי דעות איך להשיג את היעדים שלנו", אמר עבאס. "במשך שנים ניסינו שיטה מסוימת שלא רק מדירים אותנו, אלא גם אנחנו מדירים את עצמנו. אנחנו לא לוקחים אחריות על עצמנו ולא פועלים בצורה נמרצת ויוזמת בפוליטיקה. יושבים על הגדר ומצפים ליום שבו יהיה מהפך בפוליטיקה הישראלית - אבל היום הזה לא בא, נתניהו לא נופל".

הרשימה המתפרקת: ברחוב הערבי יש משב רוח של פוליטיקה חדשה | דעה

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שגורמים בחד"ש ובבל"ד טוענים שעבאס כבר החליט לרוץ לבד "ולהבעיר מלחמה תרבותית בחברה הערבית". אחד הגורמים אף כינה את רע"מ: "סניף בישראל של האחים המוסלמים".

אתמול הציבה סיעת רע"מ לרשימה המשותפת שני תנאים תמורת ההסכמה שלה שלא להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה: הראשון הוא שהרשימה תודיע עתה במי תתמוך ועם מי היא מוכנה לשתף פעולה כדי להשפיע בפוליטיקה הישראלית. השני הוא שהמפלגות האחרות ברשימה יתחייבו שלא להצביע בעד חוקים שסותרים את העקרונות השמרניים שלה ובכלל זה "חוקים שתומכים בסוטים", כלשונה או חוקים שמקדמים פונדקאות.