-
צילום: פלאש 90

מנדלבליט על משבר הקורונה: יש מי שמנצל את המצב כדי לפגוע בלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק ולהפיץ מידע כוזב

היועץ המשפטי לממשלה מזהיר בכנס של העמותה למשפט ציבורי: שיח הנאמנות והסמכות המוחלטת נועד לקדם מצב של כוח אבסולוטי לדרג הפוליטי, זה סותר עקרונות דמוקרטיים
תמר אלמוג
28 בינואר 2021
17:08

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום לדיון הציבורי בנושא המגבלות שהטיל הייעוץ המשפטי על תקנות הקורונה שהממשלה מחוקקת. "אנחנו נתקלים מעת לעת למרבה הצער ויותר לאחרונה בניצול המצב כדי לפגוע בלגיטמציה של מערכת אכיפת החוק, הפצת מידע כוזב והטחת האשמות שהן כדי עלילת דם ממש. ביקורת לגיטימית כן אבל הסתה שקרים ודה לגיטימציה- לא ולא", אמר מנדלבליט.

"בתקופה האחרונה, אני מזהה שתי מגמות מסוכנות ביותר, שמחליפות את שיח המשילות, תוך שהן מבקשות למעשה לקעקע את עקרונות היסוד המקובלים הללו. אני מכנה את המגמות האלו בשמות: שיח הנאמנות, ושיח הסמכות המוחלטת. לעיתים, המגמות האלה מוצגות באופן מטעה כחלק משיח המשילות. הן מוצגות כביטוי של המאבק על יחסי הכוחות בין השחקנים במערכת הציבורית – הדרג הנבחר מול 'הפקידים'. אולם, זה איננו המצב, שכן תכליתם של שיח הנאמנות ושל שיח הסמכות המוחלטת היא לקדם מצב של כוח אבסולוטי לדרג הפוליטי", אמר היועץ.

"הצורך להיאבק בהתפשטות הנגיף אינו מקנה אפשרות לעשות הכול. למשל אי אפשר תקנות שעת חירום כשהכנסת פעילה ואפשר בחקיקה ראשית", אמר מנדלבליט. לפניו דיבר בכנס של העמותה למשפט ציבורי גם השופט בדימוס סלים ג'ובראן, שהתייחס לסערה שנוצרה כשיולי אדלשטיין התעלם כיו"ר הכנסת מפסיקת הג"ץ לכנס את המליאה להצבעה בחודש מארס: "לא האמנתי שנגיע ליום הזה. זה מתאים למדינות שאנו לא רוצים להידמות אליהן".