-
צילום: אי-פי

פנטזיה אוטופית או פתרון יצירתי: האיש שמנקה את האוקיינוס מפלסטיק - עם יאכטות

מכירים את "איי הפלסטיק"? כמויות אדירות של פלסטיק שצפות באוקיינוס. שייט צרפתי-שוויצרי הציג השבוע מיזם שאמור לפתור את הבעיה ולנצל את הפסולת לאנרגיה
יואב זהבי
29 בינואר 2021
18:14

איוון בורניו מכיר את האוקיינוס מצוין. השייט השוויצרי-צרפתי העביר חלק ניכר מחייו במרוצי מפרשיות ובניסיונות להקיף את העולם. במשך השנים נתקל בורניו יותר ויותר בתופעה מוכרת – איי פלסטיק אדירים שמזהמים את המים. עכשיו הוא החליט לפעול.

השבוע הוא הציג בפריז את ה"מנטה", אבטיפוס ליאכטה שתסרוק את האוקיינוסים ותנקה אותם מפסולת פלסטיק. "הסירה תוכל לאסוף 10,000-5,000 טונות של פלסטיק מפני האוקיינוס מדי שנה", אמר בורניו בהצגת הפרויקט.

במבט ראשון המנטה נראית כמו המצאה יומרנית במיוחד – מפעל ניקיון ומחזור אוטונומי באורך 56 מטרים בלבד. הלוחות הסולריים וטורבינות הרוח שיותקנו עליה, אמורות לספק חלק ניכר מהאנרגיה שלה. לדברי בורניו, "הצלחנו למצוא דרך באמת לאסוף פסולת פלסטיק מהים בקנה מידה נרחב, ובו בזמן לדאוג לצריכת האנרגיה, מכיוון שיש לנו אוטונומיה אנרגטית של 70%. ומצאנו לאחרונה פתרון מעשי לעיבוד את הפסולת על הסיפון".

מסועים על כלי השיט יאספו אשפה שעוברת הליך מיון. בהמשך האשפה מושלכת למבער שממיס את הפלסטיק. הפלסטיק המומס מייצר גז שמניע טורבינה. אותה טורבינה מייצרת חשמל שמספק את האנרגיה הדרושה לתפעול המפרשית.

בורניו טוען שאם תהיה אפשרות לייצר 400 מנטות, הן יוכלו לנקות עד שליש מפסולת הפלסטיק באוקיינוסים. לדבריו, גם התחזיות המקלות מצביעות על כך שעד שנת 2060 - כמות הפלסטיק בים תשלש את עצמה.

"צריך לפעול בהקדם האפשרי. יש לנו מזל שהחיים והמערכות האקולוגית בים נשמרו קצת יותר ממה שקרה ביבשה"

"היום יש לנו 1.5 ציפורי ים וחיות ים שנהרגות כל שנה", הוא אומר. "יהיו 5 מיליון כנראה בעוד 30 שנה, ואנחנו רק אומרים 'אנחנו לא נעשה כלום, פשוט נתנו לזה ולא נעשה כלום'. אבל אנחנו כן עושים כשיש לנו פתרונות

צוות היזמים הצליח לגייס כבר 10 מיליון יורו, שליש מהסכום הנדרש לבנייה של "מנטה" אחת, ובורניו מאמין שבתוך שלוש שנים נראה את המנטה פועלת באוקיינוס: "צריך לפעול בהקדם האפשרי. יש לנו מזל שהחיים והמערכות האקולוגית בים נשמרו קצת יותר ממה שקרה ביבשה ב-40 השנים האחרונות, אז בואו נפעל לשמר את זה"

זה אולי נראה כמו איזושהי פנטזיה אוטופית, אבל בשנים האחרונות, ודאי בשנה האחרונה, הוכיחה האנושות שוב ושוב שבעזרת ידע וכוח רצון – ניתן למצוא פתרונות לאתגרים הקשים ביותר.